Цените на лекарствата за пациентите ще скочат, ако влязат в сила планираните за догодина промени в договора между аптеките и здравната касата. Прогнозата е на собственици на аптеки.
Проектодоговора между аптеките и здравната каса за 2014-та е качен на сайта на касата за публично обсъждане. Няколко промени в него разгорещиха страстите във фармацевтичният бранш.Една от промените засяга отстъпките в цените на лекарствата, които се правят и производители, и аптеки.
В проектодоговора е записано, че ако аптеката направи отстъпка за пациента, същата отстъпка трябва да направи и за здравната каса, която плаща част от цената на лекарството.
Според собственици на аптеки това е непосилно, затова отстъпката която сега дават на пациента, от догодина ще я делят на две. Т.е. ако аптеката сега прави 2 лева отстъпка, от догодина тя ще е 1 лев, другият един ще отива за касата. А в крайна сметка това оскъпява лекарството за пациента.
„Между 8 и 10 % със сигурност ще се увеличат цените, а за някои лекарства може да е в пъти" заяви Николай Костов, Асоциация на собствениците на аптеки.
В проектодоговора обаче е записано, че правилото няма да важи, в случаите, в които отстъпката се прави от самия производител и той е обявил това официално пред касата. Задължително ще бъде обаче тази отстъпката да се прилага във всички аптеки, сключили договор с касата. В момента това не е така.
„Ако производителя направи отстъпка на някое лекарство склада може да реши да я направи на аптеката, но може и да не я направи и аптеката няма как да я даде на пациента, ако не я получи от склада", заяви Димитър Маринов, магистър-фармацевт.
Производителите обаче предупреждават, че идеята няма да сработи , ако не бъде променена методиката за договаряне на отстъпки с касата за лекарствата за домашно лечение.
Така, вместо да се "изпишат вежди, ще се избодат очи" твърдят от бранша. И дават пример с лекарство, което струва 160 лева, като касата поема 75%. Пациента доплаща 20-ет лева, вместо 40-ет, тъй като производителя е направил отстъпка. Ако обаче новите правила влязат в сила, без да се промени методиката, то тогава пациентът ще доплаща с 15 лева отгоре.
И още една промяна, която се приема противоречиво - въвежда се лимит върху броя рецепти, които може да обслужи и обработи един фармацевт. Само за тях касата ще плаща. Целта е да се спрат съмнителни практики, в които аптеки отчитат нереално голям брой рецепти обработени от нереално малък брой фармацевти.
Подобен регламент беше предложен и миналата година, но така и не сработи. Комисията за защита на конкуренцията вече е излизала с отрицателно становище.