С политиките си за децата България дава пример на страните от целия регион на Балканите, заяви държавният глава Росен Плевнелиев по време на разговора си с изпълнителния директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк.
Президентът очерта българските постижения в областта на грижата за децата, като подчерта, че страната ни е решена до 2025 година да приключи процеса по деинституционализация и всички институции за настаняване на деца да бъдат закрити и заменени с мрежа от услуги, които съответстват на индивидуалните нужди на всяко дете, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Президентът и изпълнителният директор на УНИЦЕФ обмениха мнения по българския опит и ролята на организацията при изпълнението на политиките за децата, включително развитието на алтернативни социални услуги.
Пред изпълнителния директор на УНИЦЕФ държавният глава открои и първите стъпки на България в областта на реформата на детското правосъдие. Към момента са изградени 14 „сини стаи“ в цялата страна, припомни президентът.
Пред Росен Плевнелиев Антъни Лейк коментира и използването на научните достижения при формирането на политики. „Криминализирането на девиантното поведение означава просто да превърнем тези деца в престъпници. Вместо това, надявам се, че можем да подкрепим властите при въвеждане на механизми за превенция. Адекватна система на детско правосъдие и услуги ще помогнат на децата да се реинтегрират в обществото“, коментира Антъни Лейк.
България цени високо приноса на УНИЦЕФ в изпълнението на реформата в областта на грижата за децата, заяви от своя страна премиерът Бойко Борисов по време на срещата си с Антъни Лейк.
„България е водеща в деинституционализацията на децата, като днес 10 хиляди по-малко деца се намират в заведения за социални или медицински грижи“, каза изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. Според него е научно доказано, че настаняването на децата в такива институции се отразява на психиката им до края на живота и ограничава развитието и способностите им. „Това е лошо за децата и за обществото, в което живеят“, сподели Лейк. Той подчерта, че УНИЦЕФ се ангажира да продължи подкрепата си за правителството чрез работа в семейно-консултативните центрове и в предоставянето на услугите за ранно детско развитие за всички деца, особено за тези в най-неравностойно положение.
На срещата бе посочено, че благодарение на партньорството с организацията от 2000 г. насам у нас е постигнато намаляване с 40% на броя на децата, настанени в институции. Потвърдена беше българската позиция, че всички институции за настаняване на деца у нас трябва да бъдат затворени до 2025 г.