Президентът Росен Плевнелиев дебютира на Европейския съвет. За първи път, откакто България е член на Евросъюза, страната е представлявана не от премиер, а от държавния глава.
Лидерите на 27-те търсят компромис между финансовата дисциплина и стимулирането на растежа за създаване на нови работни места. Докато лидерите заседават, под прозорците им в Брюксел протестиращи от цяла Европа се обявиха против тежките икономически ограничения.
Европа е уморена да чака изхода от кризата. Недоволството и нетърпимостта, намерили израз в масови протести в много европейски страни и в България, дават сигнал на Брюксел, че обществото не приема само затягане на колана.
Под натиска и заплахата да останат неразбрани лидерите на Европа посвещават днешния Европейски съвет на програмите за стимулиране на растеж и създаване на работни места.
За първи път от членството ни в Европейския съюз, на Европейски съвет страната ни е представлявана от президента. Преди заседанието държавният глава коментира пред медиите, че служебното правителство се ползва с доверието на европейските институции. Росен Плевнелиев беше категоричен, че на заседанието на Европейския съвет е необходимо да бъде постигнат баланс между изискването за финансова дисциплина от страна на държавите членки на ЕС и политиките за растеж. По думите му, особено внимание лидерите ще отделят на младежката безработица.
Страните от ЕС нямат основания да се опасяват от „социален туризъм” от страна на България, коментира държавният глава в отговор на въпрос. „Няма данни, които да доказват подобни твърдения”, заяви президентът и призова европейските лидери „да не решават вътрешнополитически въпроси с удобното извинение България”.
Левите формации, които управляват вече в 9 европейски страни, настояват за по-конкретни мерки срещу кризата.
„Какво като ни беше малък бюджетния дефицит, както вървеше и се хвалеше г-н Дянков То е за сметка на хората. Отишлото си правителство ги докара до там. Ужасно е в България за месец 4 души да се самозапалят”, коментира Сергей Станишев, председател на Партията на европейските социалисти.
Колкото и да се стабилизират икономиките в еврозоната, броят на безработните продължава да расте. Заедно с тях и протестите.