Щом сме последни, оттук нататък ще вървим само напред и нагоре. Това не е диагноза, ние не сме осъдени на това, необходими са обаче усилия и правилна политика. България има огромен потенциал за иновации. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в приветствието си пред участниците в Деветия национален иновационен форум, на който се раздават наградите за иновативно предприятие на годината.

Според държавния глава именно на иновациите са стратегически приоритет, който може да реши сериозните проблеми на нацията като ниските доходи и демографската криза.

„Когато говорим, че водещите специалисти и образовани хора, мозъците, напускат страната, трябва да знаем, че решението е иновации и предприемачество. Трябва да има сътрудничество между държавата и частния сектор в подкрепа на таланта. Наред с другите приоритети - образование, подобрена инфраструктура, е необходимо да положим усилия и за иновациите. Трябва да мотивираме също и учителите, за да се развиваме и по-смело да вземаме важните решения”, констатира президентът.

На форума стана ясно, че България бележи значителен ръст в разходите за научно-изследователска и развойна дейност от страна на бизнеса. Това отчита годишен доклад на Фондация "Приложни изследвания и комуникации". По последни данни на ЕК обаче България е и с най-драстичен спад в годишната класация на ЕС за иновации и вече заема последното място за периода 2006-2010 г.

С разработена от МИЕ стратегия българското правителство се ангажира да увеличи разходите за иновации до 1.5% от БВП до 2020 г. В доклада е отбелязано, че има противоречие между водещите за страната научни области по показатели за финансиране и заетост, от една страна, и предпочитаните образователни области, от друга.

На Деветия национален иновативен форум, от 150 номинирани предприятия за наградите в 7 области, до финала са достигнали само 7. Те са в областите качество на живот, иновативно новостартирало предприятие, иновационен хъб и др.