Когато стане дума за училище, първото, което си представяме е затворено помещение – класическата класна стая с чинове и черна дъска.

Пътуващата класна стая е различния подход, който учи децата на диалог и им дава усещане за принадлежност.

Вече втора седмица Младен и Симона отделят от свободното си време, за да опознаят София.

Двамата са част от един по-различен образователен проект. В него всеки исторически или културен обект в столицата се превръща в място за среща и разговор между децата.

 

Снимка: bTV

Освен за история в пътуващата класна стая се говори и за взаимоотношенията между хората – за уважение, справедливост, доверие, толерантност и различието, с което всяко дете се е сблъсквало=

„Децата от нашата възраст наистина разделят по-различните хора от тях на групички и се държат много лошо с тях. Което не е хубаво, защото всички сме хора и трябва да се държим добре един към друг”, смята Симона.

„Всъщност децата много инстинктивно реагират на тези срещи, приемат веднага другия. Дори да са имали някакъв вид предразсъдък, който им е наложен от родителите или от средата, в която е израстват – всъщност, когато се срещнат с човека, с хората, които досега не са познавали откриват, че имат различия. Но всъщност ги приемат моментално. И се опитват да открият кои са общите неща между тях”, споделя Наталия Тодорова, координатор на проекта.

Над 150 ученици от 6 столични училища работят заедно във временни конструкции за учене на открито, които наричат "номадски класни стаи".

По-интересно им е, по-вълнуващо им е. Понеже наистина стените ги няма, няма го чинът, на който седим цял ден. През цялото време обикаляме, разхождаме се, работим на различни места и… отпуска ги. Много деца, които в началото бяха по-свити, накрая приемаха по-лидерски позиции. И много развълнувани искаха да търсят още и още информация по дадена тема”, коментира координаторът на проекта.

Снимка: bTV

За да сравнят тяхната гледна точка с тази на останалите, децата трябва да влязат и в ролята на репортери – и да направят видео анкета със случайно преминаващите покрай тях хора.

Проектът стартира за първи път през 2011 г. в Париж, а от тогава негови домакини са Марсилия, Берлин, Лондон, Барселона, Рим, Брюксел.