Пациенти ще чакат с години, за да започнат лечение с нови лекарства, предупреждават фармацевтични компании. Индустрията прогнозира, че част от мерките, които кабинетът залага в пакета от мерки за оптимизиране на разходите в здравеопазването, са нож с две остриета.

Пакетът беше приет в сряда, а с финалния му вариант не бяха запознати предварително нито съсловни организация, нито пациентски. Фармацевтичните компании също бяха изненадани.

Според компаниите, мерките, от една страна, ще доведат до икономии, но от друга - до сериозно забавяне на лечението на пациенти с нови терапии. Лекарското съсловие обаче определи намеренията като добри и дори апелира за по-бързото им прилагане.

Веднъж на две години ще се включват нови заболявания, за чието лечение ще плаща Здравната каса, а веднъж в годината ще се включват нови лекарствени терапии, които ще се плащат с публични средства.

Съчетанието на тези две мерки може да доведе до сериозно забавяне на лечението на пациенти, за които до момента не е имало лекарства, твърдят фармацевтични компании. „За да почне Касата да плаща ново лекарство за лечение на нелечимо заболяване, според този пакет, пациентите в България трябва да чакат 3 години", смята Деян Денев от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

Условието производителите да дават задължително отстъпки на Касата от цените на онколекарствата също може да затрудни достъпа до лечение. „Дори и в момента има лекарства, които на фирмите не им е изгодно да доставят на болниците без отстъпки, а с отстъпките това може да се окаже предизвикателство, да има такива, за които може да се договорят отстъпки, но не и за всички”, категоричен бе Деян Денев.

Отстъпките ще бъдат задължително условие и за включването на нови лекарства в списъка с медикаментите за домашно лечение, които касата плаща.

До края на февруари трябва да е готов анализ за причините за ръста на разходите за лекарства, пише още в пакета от мерки. Предвижда се и лечебните заведения да не могат да сключват избирателно договор с Касата само за клинични пътеки, които са им финансово изгодни.

От Лекарския съюз настояват промяната задължително да се съобрази с нивото на компетентност на болниците, т.е. с какви възможности и специалисти разполага.

„Действително, някои болници, макар да имат възможност, правят подбор на пациентите, по-скоро това се цели да се избегне, да не се търсят случаи, които или са по-доходоносни, или по-леки или по-малко рискови за болницата”, обясни председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов.

На болниците ще се плаща само за случаите, за които не е можело да се постигне лечебен резултат в извънболничната помощ. За целта ще се изработи стандарт за „Обща медицина", за да е ясно кои случаи са за джипи и специалист, и при кои хоспитализацията е неизбежна.

Фармацевтичните компании са поискали среща с премиера Пламен Орешарски, за да го запознаят с техните предложения. Едно от тях предвижда новите лекарства да влизат веднага в списъка с платените от Касата, за сметка на това фирмите ще поемат изцяло разходите за част от пациентите за съответната година.

Според друга мярка, разписана в пакета, до април ще бъде създадено специално звено, което ще е натоварено с преустановяването на незаконни практики, продължаващи от години - лекарства с рецепта да се отпускат в рекламни пунктове и по интернет.