Новият български патриарх Софийски митрополит Даниил ще отслужи първата си света литургия начело на църквата. На влизане в катедралния храм „Св. Александър Невски“ новият патриарх Даниил коментира, че задачите пред него са много.

„Главата на Българската православна църква е личност, която следва да олицетворява единството – и на Светия синод, Българската православна църква, и на народа. Призванието на църквата е именно това – да събира онези, които са разделени. Църква означава единство. Самото име на църквата ни говори за това единство - народ, който е призван от Бога да бъде заедно с него и да бъдат съединени в любов“, заяви новият Български патриарх и Софийски митрополит Даниил. 

На днешният ден църквата празнува връщането на мощите на свети Иван Рилски в Рилската света обител през 1469 г.

„Знаменателен е днешният ден. Рилският манастир е първият български общонароден институт, който се възражда след падането на България под турско робство и мястото на свети Иван Рилски сред нашите предци е изключително. Знаменателно е как през всички превратности, които са преминали през държавата ни и които изтърпява Рилската света обител, тя винаги е възстановявана. Много ясно се вижда подкрепата на светеца и неговото закрилничество. Той е един общобългарски покровител, който се застъпва пред Божия престол за всички нас, а от друга страна ни показва какъв е пътят на всички нас“, каза патриарх Даниил.

Снимка: bTV

Той коментира думите на игумена на Гигинския манастир архимандрит Никанор, който обяви, че напуска Българската православна църква след избора на Даниил за патриарх „поради несъгласието си с някои еклисиологични и етически позиции, заемани досега от Негово Светейшество“.

„Бих го посъветвал най-напред да се обърне към своя епархийски архиерей преди да прави публични изявления, защото все пак сме хора и трябва да общуваме директно, а не чрез Фейсбук“, каза патриархът.

Снимка: Ладислав Цветков

Коментар дойде и от самия архимандрит Никанор, който дойде на първата света литургия на Даниил:

 

„С него сме изразявали доста дълго време различни еклисиологични позиции по отношение на мястото на БПЦ в семейството на православните църкви, относно първия между равните Вселенски патриарх Вартоломей и относно руската агресия в Украйна“, каза игуменът на Гигинския манастир.

„Считах, че след като ми беше избран за мой епархийски архиерей е достойно и тук нося писмото, заедно с един подарък – бяло було от Света гора, лично да му го връча очи в очи и да му кажа „Ваше Светейшество, съвестта и етиката ме задължават да ви дам моята оставка“, допълни Никанор.

Снимка: bTV

Първата патриаршеска света литургия продължи близо три часа. На нея присъстваха митрополити и представители на почти всички епархии, делегати от поместните православни църкви и много вярващи.

В храма дойдоха и официални лица сред които, вицепрезидентът Илияна Йотова и посланикът на Русия у нас Елеонора Митрофанова.

Церемонията по интронизацията на новия патриарх се проведе в катедралния храм „Св. Александър Невски“, където днес ще бъде и първата му служба.

Видинският митрополит Даниил бе избран за български патриарх и Софийски митрополит от делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор.

Новият патриарх беше избран на балотаж с Врачанския митрополит Григорий. За Видинския Даниил са гласували 69 делегати от общо 138 гласа на духовници в Светия синод.

Врачанският митрополит Григорий получи 66 гласа, а три бюлетини бяха невалидни. 

Кой е новият български патриарх?

Видинският митрополит Даниил е роден със светското име Атанас Трендафилов Николов на 2 март 1972 г. в Смолян. През 1996 г. записва и учи Английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.

През 2008 г. е назначен за викарий на Неврокопския митрополит, а след това и на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. През февруари 2018 г. е избран за Видински митрополит.

Изборът му за владика е съпътстван с протести. При първото му официално появяване като митрополит се среща с протестиращи за изграждане на магистралата Видин - Ботевград.

Свещеници от крайдунавския град определиха кандидатурата му за бъдещ патриарх като чудо.

През ноември 2022 г. в публикация коментира войната в Украйна:

"Никой от участниците в конфликта не може да бъде оневинен за случващото се и оправдан за сметка на другия. В същото време, наблюдаваме тенденции за посяване на омраза, отрицание ненавист, включително в нашето общество към едната от воюващите страни, нарочвана за единствен и непровокиран агресор."

Изразява мнение и за експулсирането от страната на предстоятеля и двама служители на руската църква.

В края на февруари тази година заедно Неврокопския митрополит Серафим писмено заявяват, че се разграничават от решението на Светия синод за касиране на избора за Сливенски митрополит.

Публично говори пред граждани по различни поводи като 24 май и празника на Видин.