Първите дози от ваксините за COVID-19 у нас се очакват около Нова година. Все още обаче няма информация за всички детайли около ваксинационния план.

125-те хиляди дози ваксина трябва да бъдат у нас в края на тази или в началото на следващата година, каза този понеделник здравният министър Костадин Ангелов.

Приоритетно ще се ваксинират медиците на първа линия, учителите, полицаите, както и рисковите групи и възрастните хора в старческите домове.

Снимка: btvnovinite.bg

Ваксинационният план все още се доразработва.  Така все още без отговор са въпросите: Къде ще се случва ваксинирането? Как ще бъде организиран графика? Как ще се съхраняват ваксините и има ли нужда от купуването на хладилници или фризери за тези, които изискват съхраняване при много ниски температури?

Най-удачно е ваксините да се поставят от личните лекари, смята един от тях - д-р Миндов.

Снимка: btvnovinite.bg

„Не можем да кажем кой живот е по-ценен. Всеки живот е по-ценен. Както виждате сами, умират и хора, без да са в рискови групи“, казва д-р Миндов.

Ясни инструкции кои пациенти ще се ваксинират срещу COVID-19 приоритетно все още не са достигнали до личните лекари. Първите ваксинирани трябва да са медиците на първа линия.

„В София има 10 хиляди лекари. Само в София! Те са най-най-най-рисковите в момента. От един лекар зависи живота на много хора“, казва д-р Мидов.

Очакванията са първите ваксини да са у нас около Нова година.

„Планът за ваксинация максимално бързо да се изготви. Учителите, полицаите... Преди тях - рисковите групи и възрастните“, поиска премиерът Бойко Борисов.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ваксинационният план ще е ясен: с кои групи започваме. Ваксината ще е безплатна, ще се поставя доброволно и по желание“, обяви здравният министър Костадин Ангелов.

Първите 125 хиляди дози вероятно ще са на „Пфайзер“ и „Бионтех“. Притесненията на експертите са най-вече дали ваксината ще стигне до хората или хората трябва да стигнат до ваксината. Защото тя се съхранява при -70 градуса.

„Логистично пациентите трябва да са близо до хладилниците. Изключено е личните лекари да имат такива хладилници. Една ваксина е ефективна в епидемичен план, само ако много голяма част от населението се ваксинира“, казва доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел "Вирусология" в НЦЗПБ.

Снимка: btvnovinite.bg

За да се постигне колективен имунитет, ваксините трябва да обхванат около 80% от населението.

Междувременно от здравното министерство съобщиха, че от този вторник до 31 януари влизат в сила нови ограничения за влизащите у нас. Пристигащите от трети страни ще влизат у нас след отрицателен PCR тест или ще бъдат поставяни под карантина. Изключение са например Република Северна Македония, Турция, Черна гора и други.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19