Парите за реанимациите за 2013 г. са два пъти по-малко от необходимото. От тази година за интензивни грижи ще плаща Здравната каса, а не министерството. Анестезиолозите предупредиха, че качеството на лечението ще спадне драстично.
За интензивните грижи в миналогодишния бюджет на Здравното ведомство бяха предвидени 40 милиона лева за държавните болници. През 2013 г. парите са същите, но право да се възползват от тях имат и големи спешни клиники като тази на Военна и МВР болница, както и частните и общински лечебни заведения.
Анестезиолозите алармират, че парите за реанимация са поне с една трета по-малко от абсолютния минимум. Лекарите са изчислили, че клиничната процедура "Интензивно лечение с изкуствена белодробна вентилация" струва 700 лева, а без изкуствена вентилация - 250. Обявените цени са по-ниски дори от миналогодишните.
„Аз не мога да искам нищо друго близките на пациентите да доплащат. Единственият път на нас е да свием разходите. А какво значи да свием разходите? - да свием качеството на антибиотичната терапия, качеството на парентералното хранене, да свием витаминозната терапия, кардиостимулиращата терапия, апаратна вентилация. Нямам друг път. Иначе ние ще загробим Пирогов”, обясни проф. Милан Миланов, завеждащ реанимация в „Пирогов”.
Българският лекарски съюз до дни ще заведе дело срещу Здравната каса. От съсловната организация разполагат с документ подписан и от двете страни за по-високи цени на услугите.
„Това е абсолютно необоснован акт и показва, че НЗОК мисли само как да демонстрира финансова стабилност и благополучие”, коментира д-р Димитър Петров.
От Здравната каса коментираха за bTV, че цените са съобразени с финансовия ресурс на институцията.