Ресурс от общо 4,5 милиарда лева ще бъде насочен към бизнеса и хората, пострадали от коронавируса. Възможностите за подкрепа и кредитиране са различни. Как обаче оценяват подкрепата тези, за които е предназначена помощта.
Нито необезпечените оборотни кредити до 300 хиляди лева, нито другите възможности, обявени като подкрепа от правителството, са атрактивни за една от малките транспортни фирми в София.
Около 30% от камионите в момента не се движат заради липсата на товари.
„Това са нови кредити и това може да не е глътка въздух, а това просто да е поредното нещо, което ще те потопи надолу. Не се знае кога ще ги върнем и дали ще можем въобще да ги върнем“, обяснява Йоана Лалова, консултант на транспортната фирма.
Въпреки това финансовият министър се надява, след като бизнесът проучи по-внимателно различни финансови възможности, да се възползва от тях: „Ресурсът, който ангажираме чрез тези няколко финансови инструмента, е в порядъка на милиарди и се надявам максимално бързо да достигне до бенефициентите, за да могат да послужат като буфер за поемане на негативните шокове в резултат на кризата“, обяви днес Горанов.
За физическите лица и самоосигуряващите се заемите до 4500 лева са безлихвени с максимален срок за погасяване до 5 години.
Премиерът Бойко Борисов обяви – въпреки увеличените разходи, засега държавата се справя: „Ние досега не теглихме кредити – имаме до 10 млрд. позволен кредит. Ние все още ползваме възможностите, които сме си натрупали като мазнинка във фискалния резерв“, обясни министър-председателят.
Колкото до това ще има ли разхлабване на ограничителните мерки като в други страни, Борисов обясни, че такива вече са предприети, обмислят се и още.