Промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина предвиждат паралелните търговци* на едро да уведомяват Агенцията по лекарствата за всеки конкретен случай на износ, който искат да направят. Става дума за износ на лекарства по лекарско предписание, които се плащат със средства от здравната каса и от здравното министерство.

Предвижда се, след като получи уведомлението, Агенцията по лекарства да прави проверка на потреблението на съответното лекарство. Ако в срок до 20 дни, изпълнителният директор на агенцията не възрази се приема, че е налице мълчаливо съгласие. Може обаче и да откаже , ако лекарството е в ограничени количества у нас, и ако липсата му застрашава сериозно живота и здравето на хората.

От мотивите към промените става ясно, че паралелния износ на лекарства води до дефицити на територията на страната. Затова се налага въвеждането на система за мониторинг .

Паралелната търговия в Европа достига около 5 милиарда евро годишно

Паралелно се внасят и се изнасят обикновено скъпоструващи лекарства. Разликата в цената , от която е купено лекарството и тази, в която е продадено може да достигне четири цифрено число. В Дания например малко над 20% от лекарствата, които достигат до аптеките са от паралелен внос. А у нас, за последната година има едва няколко случая на такъв внос, за сметка на това износът е за около 85 милиона лева по оценки на IMS (водеща международна компания за предоставяне на информация, услуги и технологии в областта на здравеопазването).

В 10 държави от ЕС са въведени различни мерки, които засягат именно паралелния износ. В някои от тези държави действа система за миниторинг, каквато се очаква да бъде въведена и у нас, по примера на Словакия. Там тя функционира от началото на годината - месечно се подават стотици заявления за износ, а в около десет случая той е бил забранен.

Заради готвените промени , у нас пристигна Хайнц Кобелт - представител на международна асоциация на търговци на едро, занимавщи се с паралелна търговия. С мисията „да потърси” властите ни и да ги убеди, че в този вариант промените не трябва да се гласуват.

Ето какво каза пред екип на bTV Хайнц Кобел:

*Паралелна търговия с лекарствени продукти – дистрибуция на лекарства от държави от ЕС с по-ниски цени към такива с по-високи