Нови правила за плажовете действат това лято - дори и да няма туристи, концесионерите са длъжни да поставят всички постове и да осигурят пълен брой спасители от 1 юни до 30 септември. За малките плажове обаче кадрите не стигат.

В началото на юни на плажа в Аркутино летовниците се броят на пръсти. Според морските гардове по-безлюдните ивици са и по-опасни. Въпреки че ще работят един месец на почти празен плаж, по-голяма част от спасителите там вече са осигурени. Трудности ще дойдат с лагерниците.

„Скоро имахме такъв случай - 46 деца идват, нахлуват във водата. Две учителки не могат да ги спрат по никакъв начин. Аз им казвам: „Трябва да имате спасители". Те ми казват: „Ние сме изпратени без спасител". Оголваме 1-2 поста, за да направим обръч около децата, за да ги гледаме", обясни Радослав Антонов, мениджър „Плажна дейност” в Аркутино.

За по-малките плажове назначаването на пълен комплект от спасители не излиза на сметка, а и кадрите не стигат. В Бургас приключва вторият и последен за годината курс за спасители на плажа - обучени са 35 души, при необходими над 1500 за цялото крайбрежие.

„Не може с едни критерии да се измерват най-атрактивните плажове и тези, на които има активен сезон 40-50 дена", категоричен е Васил Загорчев, специалист „Водно спасяване” към БЧК. Колко точно спасители не достигат ще стане ясно при проверките на плажовете, които започват до дни.