Отстраниха предсрочно Росен Желязков от ГЕРБ като председател на Народното събрание. „За“ гласуваха 129 депутати, „против“ – 103

Оставката му беше поискана от три парламентарни групи – първо от „Възраждане“ и БСП, а късно вечерта в сряда – и от ПП-ДБ.

Точката влезе в дневния ред на парламента, въпреки че до ваканцията на депутатите остават два дни – 25 и 26 април.

Отстраняването на Желязков подкрепиха „Продължаваме промянатаДемократична България“ (ПП-ДБ), БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. „Против" гласуваха от ГЕРБ-СДС и ДПС.

Снимка: Десислава Ризова

„Скъпи колеги, за мен беше чест да бъда председателят на 49-ото Народно събрание. Понякога трябва да замълчиш, за да бъдеш чут. Всички ние в тази зала сме хора, но хора, пратени от други хора, за да работим за хората. Като хора имаме нашите страсти, но като народни представители, имаме отговорност“, обяви след гласуването Росен Желязков.

През юни 2022 г. с гласовете на ГЕРБ-СДС, ИТН, ДПС и „Възраждане” беше приета оставката на Никола Минчев от ПП като председател на Народното събрание. Няколко дни по-късно с гласовете на същите партии беше свален кабинетът „Петков“ с гласуване на вот на недоверие.

Кой е Росен Желязков

 

Росен Желязков е роден е на 5 април 1968 г. в София. Завършва магистратура по право в Софийския университет.

През 1994 г. започва работа като юрисконсулт в район „Средец“ на Столична община, където последователно е старши юрисконсулт, секретар и кметски наместник.

От 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право. Между 1998 и 1999 г. е заместник-кмет по „Законност и контрол“ на район „Лозенец“, Столична Община. В периода 2003 – 2009 г. е секретар на Столична община.

Между 2009 и 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет. От 2014 до 2016 г. съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление.

В третия кабинет на Бойко Борисов Желязков е министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията до април 2021 г. В това си качество той оглави протеста на българските превозвачи в Брюксел срещу т.нар. пакет „Макрон“.

По негово време беше подписан и договорът за концесията на летище София за 35 години и сключен договорът за 10 локомотива на "Сименс".

Преди 10 години Росен Желязков беше обвинен, че не е упражнил достатъчно контрол върху печатницата в Костинброд за бюлетините за предсрочния вот, но две години по-късно беше оневинен.

В 48-ото Народно събрание Росен Желязков беше зам.-председател на парламента.

Желязков трябваше да бъде сменен при ротация на кабинета „Денков – Габриел“, която обаче не се случи. В предложения от Мария Габриел кабинет той беше предложен за министър на иновациите.