Предложението на БСП за ремонт на Изборния кодекс и връщането на бюлетините срещна отпор от партньорите в управлението.
Последно изборните правила бяха променени преди по-малко от година. Тогава с част от гласовете на сегашните коалиционни партньори вотът с устройства изцяло замени този с хартия.
Сега от един от четиримата в управлението - БСП, идва и предложението гласуването с машини да е по желание.
Близо 13 000 машини стоят у нас на склад. На последните избори гласуването с тях бе задължително във всяка секция с над 300 избиратели. Нова поправка в Изборния кодекс обаче предвижда да се върне хартията.
Предложението на БСП е щом стигнем до изборната секция да решаваме дали да гласуваме с машина, или да изберем да попълним хартиена бюлетина.
„Изборната активност е намалена и това е тенденция на последните избори. Не може с между 20 и 30% активността да се определят органите на държавата“, смята Филип Попов от БСП.
Коалиционните партньори са категорични, че няма да подкрепят идеята. Тя е отхвърлена на експертен съвет преди месец.
„Считаме, че машинното гласуване е една достатъчна гаранция изборните манипулации да бъдат сведени до минимум“, обясни Петър Кулински от „Продължаваме промяната“.
„Дали ще се превърне в разделителна линия в коалицията зависи от това как оттук нататък ще се развият събитията. Нашите аргументи за това да сме против това е, че машинния вот доказа, той редуцира невалидните бюлетини с огромна степен“, обясни Христо Иванов от „Демократична България“.
„Явно иска някой ръчички да пипат в бюлетините и да определят изборния резултат“, смята Ива Митева от „Има такъв народ“.
Предложените промени срещат одобрение сред опозицията, но никоя от партиите не е готова да даде подкрепа.
„Част от нашите избиратели не можаха да гласуват, именно защото не можеха да се оправят с машините и изпитваха страх от това. Това се отнася особено до възрастни хора. Така че ние винаги сме застъпвали това - правото на избор както с машините, така и с хартията“, обясни Деница Сачева от ГЕРБ.
„Не сме разгледали предложенията на колегите от БСП. Нека първо в коалицията да се разберат. Това от коалицията ли влиза, от партия ли влиза? Аз вече се обърках“, каза Хамид Хамид от ДПС.
„Когато имаме промяна на парче, особено пък от управляващите, за съжаление това не води до честни и обективни избори. Единственото, до което води то, за съжаление, е намаляване на избирателната активност“, смята Петър Петров от „Възраждане“.
По информация на bTV предложението се обсъжда тази вечер на коалиционен съвет.