10 151 са новите случаи на коронавирус у нас за последното денонощие, сочат данните на Единния информационен портал. Всеки четвърти тестван е позитивен. Активните случаи са 244 233.
През последното денонощие са излекувани 5080 души. Общият брой на излекуваните е 674 414.
Общият брой на хоспитализираните е 5705. В интензивно отделение са 506 души.
През последното денонощие са регистрирани 158 смъртни случая. С това общият им брой до момента е 33 318.
77,01% от новите случаи на заразяване са при неваксинирани. 87,97% от починалите за последното денонощие са неваксинирани.
Новопостъпилите в болнични заведения са 1015. 88,08% от тях не са ваксинирани. Общият брой на хората със завършен ваксинационен курс е 1 996 484.
От днес ваксинационните сертификати на 88 000 българи не са валидни за пътуване в Европейския съюз заради по-краткия срок на действието им след завършена имунизация.
Също от днес започва изплащането на добавката от 75 лева на имунизираните пенсионери.
Къде има спад на заболеваемостта?
Докато в някои области ръстът на заболелите остава рязък, според изчисленията на нашия екип, то в други се отчита спад.
Най-голям е в Благоевград, Видин, Перник и София - областите, където заразените първо започнаха да растат.
Рязкото покачване на 14-дневната заболеваемост се стабилизира.
Очакванията са пик да има до 1-2 седмици и след това случаите да започнат да намаляват. Смъртността обаче остава висока.
От началото на пандемията България е сред страните с драматично висока смъртност от COVID-19. Една от причините е ниската здравна култура на обществото.
"Ако тя беше по-висока, ние нямаше да се въртим повече от година в един и същ омагьосан кръг. От началото на пандемията не спира да ни тревожи броят на хората, които губят живота си. На мен лично ми е най-тъжно от това, че ние сякаш свикваме с тези числа", каза проф. Радостина Александрова.
Друг фактор за високия брой починали са недостатъците в здравната ни система, смята директорът на националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев.
Дали петата вълна ще е последна е рано да се прогнозира, казват вирусолозите.
Според проф. Александрова вирусът няма да изчезне напълно, но именно тази подготовка би ни дала преднина в случай на следващи вълни.