На 2 юни честваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. На днешната дата през 1876 г. четата на революционера Христо Ботев води сражения в района на Рашов дол край Лютиброд, където загиват повече от 10 четници.
Четата на Христо Ботев завзема австрийския параход "Радецки" на 29 май 1876 г. и при с. Козлодуй слиза на българския бряг на р. Дунав, откъдето се отправя към Стара планина.
След двудневни сражения с редовната турска войска, черкези и башибозуци на 1 юни 1876 г. (20 май ст. ст.) четниците достигат Врачанския балкан и заемат позиции южно от връх Вола по върховете Камарата, Купена и Околчица.
Обградени от три страни, четниците водят сражения през целия ден. Преди залез слънце боят е прекратен. Щабът на четата се събира, за да обсъди по-нататъшните си действия. По време на обсъждането Христо Ботев е убит. За негов заместник е определен Никола Войновски, след което четата тръгва на югоизток и успява да се изтегли към с. Зверино.
Всенародно поклонение
На историческия връх Околчица, недалеч от който е намерил смъртта си големият поет и революционер Христо Ботев, по традиция ще се проведе всенародно поклонение. Очаква се там да се съберат хиляди от цялата страна, включително и много българи от чужбина.
На Околчица ще бъде отслужен молебен за България. Ще прозвучат стихове, песни и официални слова. С военен ритуал ще бъдат поднесени венци и цветя на паметника на историческия връх.
В събота се проведе 76-ият национален туристически поход по стъпките на Ботевата чета. Над 1600 души, повечето ученици, преминаха 120-километровия маршрут на славата от козлодуйския бряг до връх Околчица.
Днес последните 11 километра от маршрута ще изкачи и служебният премиер Димитър Главчев. Премиерът и военнослужещи от състава на Бригадното командване в Благоевград и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски ще участват в честването.
Военнослужещи от състава на Българската армия ще участват и в тържествени проверки в Казанлък, Павел Баня, в с. Скравена, Дупница, Елин Пелин и Първомай. Военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Командването за логистична поддръжка, Националната гвардейска част и висшите военни училища ще се включат в тържествените ритуали по полагане на венци и цветя София, Пловдив, Варна, Бургас, Асеновград, Благоевград, Калофер, Свищов, Белене, Русе, Сливен, Горна Оряховица, Смолян, Шумен, Плевен и др.
Точно в 12 ч. ще прозвучат сирените в цялата страна в знак на почит към падналите герои за свободата на България.
Заря-проверка
Годишнината от подвига на Ботев и неговата чета бе отбелязана на 1 юни във Враца с тържествена заря-проверка. Стотици врачани и гости на града изпълниха централния площад в града.
Да почетат героите, паднали за свободата на България, дойдоха президентът Румен Радев, министър-председателят Димитър Главчев, зам.-председателите на Народното събрание Росица Кирова и Кристиан Вигенин, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, Врачанският митрополит Григорий - наместник-председател и на Българската православна църква, официални делегации от побратимени градове, народни представители.
В словото си президентът Румен Радев подчерта, че свободата не е традиция, тя е отговорност и позиция, дела и нерядко саможертва.
„Героичните жертвени поколения извоюват свободата, щастливите поколения я наследяват, слабите поколения я разпиляват. Съвременните българи сме в дълг към онези безсребърници, които изгладуваха и изстрадаха мечтата си за достойна и независима България“, отбеляза той.
По думите на държавния глава ден като днешния не е повод за патос, а повод за смирение и размисъл над думите на поета, които продължават да предизвикват поколенията.
„Още ли свестните у нас считат за луди, още ли глупецът вредом всеки почита, още ли народът го смучат наши и чужди гости, още ли българи в тежка чужбина се скитат немили-недраги, заяви президентът Радев. Отговорите ги знаем, но аз вярвам, че няма българска обреченост, има българска воля, българска дързост, български талант и Ботев е тяхното въплъщение, но вярвам, че всеки от нас днешните българи носи част от тях в себе си“, добави той.
И когато днес се прекланяме пред силата на Ботев, трябва да си даваме сметка, че именно неговите завети ни сплотяват като нация, неговият огнен дух ни дава вярата в бъдещето, посочи Румен Радев.
Под звуците на Представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски бяха споменати имената на героите, борили се за освобождението на България. Пред паметника на Христо Ботев бяха положени венци и цветя, след което зарята озари небето над Враца.
Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България
За първи път денят е честван през 1884 г. във Враца и Пловдив. Официално се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват Ботеви четници. От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България.
С Решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г. 2 юни е обявен за Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Всяка година на 2 юни в 12:00 ч. от 1948 г. насам, се отдава почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България с едноминутно мълчание, вой на сирени и звън на камбани в продължение на две минути.