Строителният бизнесмен Велико Желев беше арестуван зрелищно късно снощи, а офисите му в София и във Варна бяха обект на претърсвания и днес.

Към момента собственикът на „Хидрострой“ остава в ареста за 72 часа. Първоначално той е задържан за нанасяне на лека телесна повреда на свой подчинен, а в последствие му беше повдигнато обвинение за изнудване.

По случая се издирват още двама, а служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев втвърди тона си и призова прокуратурата да каже ясно има ли връзка между тази принуда и разкритията на МВР, че „Хидрострой“ е получила авансово 48 милиона лева за строителството на АМ „Хемус“.

Акцията в офисите на „Хидрострой“ идва на фона на критики, че строителни компании са спестявали поне 30 процента от материалите, които са декларирали по договор, а главният прокурор изиска документи от МВР и строителното ведомство за засечени нередности по пътищата.

Според обвинението Велико Желев е упражнил сила срещу свой подчинен в опит да го принуди да подпише документи за разходи от 68 хиляди лева.

Пострадалият е Благой Андонов, директор "Строителство" в една от дъщерните фирми на “Хидрострой“, ВДХ, научи bTV.

“За жалост господин Желев му беше гласувал голямо доверие, направи го директор, млад човек е, но се оказа, че той е решил да работи за себе си лично, а не за компаниятa”, коментира Живко Недев от Съвета на директорите на „Хидрострой“.

Адвокатът на Желев разкри, че въпросното лице е било дисциплинарно увлонено, защото е опитало да завиши цените на материали по обществена поръчка за Националната железопътна компания.

„Във веригата по доставки вкарва подставена фирма на познати, с която завишава цената на детайли, които е трябвало да бъдат сложени по железопътните релси, с което си реализира около 18 хил. лева, които е сложил в джоба си“, коментира Менко Менков, адвокат на Велико Жеков.

Направихме опит да се свържем с отстранения Благой Андонов, но телефонът му остана изключен. В позиция до медиите от ВДХ уточняват, че срещу въпросното лице е бил подаден сигнал за злоупотреби още в края на февруари.

Вътрешният министър призова прокуратурата да обясни има ли връзка между разкритията за упражнена принуда и проверката, от която става ясно, че „Хидрострой“ е получила авансово 48 милиона лева за строителството на магистрала „Хемус“.

„Това днес си го спести прокуратурата. Не е лошо да търси връзка между двете производства. Ако има такава, прокуратурта трябва да обясни каква е и да каже какво се случва по доклада на ГДБОП“, посочи Иван Демерджиев.

Главният прокурор пък аргументира вчерашното си искане за повече детайли около конкретни нарушения.

"Престъпленията се разкриват от МВР и след като те не предоставят информация за разкрити престъпления своевременно, нормално е прокуратурата, която има правомощия за повдигане на обвинения и внасяне на дела в съд, а обикалят телевизионните студиа, българската прокуратура да е проактивна“, посочи той.

Засега не се търси връзка и между разкритията на регионалния министър Иван Шишков за това, че в строителството на пътища са спестявани поне 30 процента от записаните по договор материали, като конкретният му пример беше от Северната скоростна тангента в София, чийто изпълнител е „Хидрострой“.

Иззети са веществени доказателства, компютри и документи.