Ясно е какво въоръжение и боеприпаси е поискала Украйна от България. Списъкът, който е представил Володимир Зеленски на българските власти при посещението си вчера, включва всичко без летателни средства, обяви военният министър Тодор Тагарев.
Темата предизвика полярни реакции в парламента, а премиерът Николай Денков увери, че страната ни няма да даде на Киев нищо, което да застраши страната.
В 8 сутринта на извънредно заседание на Комисията по отбрана министър Тодор Тагарев обяви, че България е получила списък "Зеленски" с исканите оръжия и оборудване. По-късно той допълни, че Украйна наистина е поискала от нас и ПВО.
Последва развитие по темата. Премиерът Николай Денков уточни, че има разлика между това, което е поискано и това, което може да бъде дадено. Така или иначе, военната помощ за Украйна и днес предизвика полюсни реакции сред партиите.
Позициите на политическите сили
За някои това е правилно решение. За други - национално предателство. Коментари за оръжията дойдоха и от партньорите, и от опозицията.
„Нищо, което ни застрашава, няма да дадем“, посочи Атанас Атанасов от ПП-ДБ.
„Имаме две системи C-300, едната пази София, а другата - Козлодуй. Тагарев да си избере кое да пази, ако дадем едната“, коментира Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.
В пленарната зала „Възраждане“ поиска да знае какво точно сме дали и обещали на Киев.
За БСП случилото се е недопустимо.
„Изпразнихме военните си складове от оръжие. Сигурно сме единствените в света. Подаряваме оборудването си за Белене. Това е национално предателство с вчерашните гласувания“, каза Борислав Гуцанов от БСП.
Даването на оръжие за Украйна се случва отдавна, обявиха от ГЕРБ.
„Това което стана вчера, е че просто елиминирахме посредниците, нищо друго не е станало“, коментира Бойко Борисов.
На въпрос на bTV Мария Габриел обяви, че все още няма яснота кога ще имаме посланик в Украйна. По принцип, посланиците са предлагат от кабинета, но се назначават от президента Румен Радев. Според Габриел трябва да се бърза, защото по формулата за мир вече работят посланиците от страните членки на ЕС, а само България няма свой.
Съдържанието е засекретено, но това, което е ясно, е че България изпраща боеприпаси. Втората пратка съдържа снаряди, които са с изтичащ ресурс и трябва след няколко години да бъдат унищожени, ако не бъдат използвани. Във военните действия Украйна използва хиляди снаряди на ден.
В новия списък на Зеленски фигурира тежка бронирана техника и системи за противовъздушна отбрана. Сред тях, вероятно, са ракетните комплекси С-300, както и комплексът С-200. Относно тежката техника Киев очаква бронирани машини, включително и танкове.
България вече изпрати военна помощ на Украйна през декември миналата година. В края на юни правителството на Николай Денков реши да предостави втора пратка оръжия и боеприпаси.