Около 100 души годишно загиват при злополуки на работното място в България, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в ефира на bTV след взривовете в предприятието „Миджур” във видинското село Горни Лом. По думите му, за последните 20 години при трудови злополуки живота си са загубили повече от 1900 души.

Димитров сподели, че според негова информация във вчерашния ден е започнало експериментално въвеждане на нов продукт, при това без инструкция. Липсата на инструктаж е едно от няколкото фрапиращи нарушения, констатирани от Главната инспекция по труда при проверка на завода в началото на август, както посочи по-рано в четвъртък социалният министър Йордан Христосков.

„Според мен е концентрирано на едно място много взривно вещество, което се е взривило”, посочи Пламен Димитров. „Най-големият проблем е старата техника и липсата на указания за безопасност на труда”, допълни той.

Синдикалистът изтъкна, че в „Миджур” не е имало синдикална организация, а където такива съществуват, условията на труд са по-добри. Според него е необходимо в предприятията да се създават Комитети за условията на труд, които да извършват определени дейности по инструктаж на работниците. „Такъв комитет би трябвало да следи дали всеки работник знае как да работи”, обясни Димитров.

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев собственикът на „Миджур” Валери Митков е известен като човек с дългогодишен опит в този бизнес.

„Много е важно за подобни дейности с повишен риск да има и повишен контрол. Държавата контролира офиса – следят се правилата за едноличния търговец и съпругата му в магазина, но не и на такива опасни места”, посочи представителят на бизнеса.

„Случилото се отново показва докъде може да се стигне при общия упадък и деградация в обществеността”, изтъкна Велев.

„Има много места, на които хората нямат права и се страхуват за хляба и за утрешния ден. Този закон трябва да го прилага и някой трябва да им вмени на безотговорните работодатели. Когато започваме от корумпирани олигарски, така става – правото на джунглата владее подобни предприятия”, коментира и Пламен Димитров.

  • Делото за взрива в завод „Миджур“ край Горни Лом влиза в съда
  • Серия контролирани взривове ще се проведат в района на Горни Лом
  • Ще стане ли някога ясно какво причини взрива в Горни Лом?
  • Година след взрива в Горни Лом виновни няма
  • Оцелелите работници от „Миджур” искат възстановяването на завода
  • До три дни връщат тленните останки на загиналите в Горни Лом на близките им
  • Идентифицираха останките на загиналите при взрива в Горни Лом
  • Правителството мисли какво да прави със 190 000 противопехотни мини в "Миджур"
  • Хиляди утилизирани детонатори са откраднати от завода в Горни Лом
  • „Наследство" от взрива в Горни Лом - 14 000 лв. дълг