Последният голям дом за деца с увреждания у нас затвори. Институцията в добричкото село Крушари, в която живееха около 100 деца, вече е закрита, а децата са настанени в малки центрове и защитени жилища.
При започването на процеса по закриване на институциите за деца с увреждания, преди шест години, в страната имаше 24 дома, в които живееха близо 1400 деца и младежи.
В момента близо 400 от тях вече живеят в семейна среда, 279 са осиновени, 61 са събрани със семействата си или са настанени при роднини, а 56 са при приемни родители.
Останалите деца живеят в 118-те центъра за настаняване от семеен тип, както и в 19 защитени жилища. В тях в момента има около 1300 деца и младежи с увреждания.
След повече от 50 години съществуване домът в Крушари затвори врати. В началото на миналата година там е имало 95 деца. Всички вече са настанени в центрове от семеен тип из цялата страна. Най-много от тях са в Добрич - 34.
Снежана Михова е детегледач от началото на процеса на извеждане на децата от институцията, а сега работи в центъра в Добрич. „Имахме дете на сонда, на двойно пасирана храна. Това дете вече яде с лъжица. Абсолютно всички деца са наддали на тегло, при всички имат положителна промяна”, разказва тя. По думите ѝ в дома в с. Крушари те не движели нито ръцете, нито краката си. Сред настанените деца „имаме дете, което събира ръцете, за него е много голямо постижение”, допълва Михова. Споделя и за постиженията на другите – някои се опитват да вървят, а други да говорят, което е значителен напредък от състоянието им в с. Крушари.
Директора на ЦНСТ Добрич Катя Лазарова коментира, че в центъра имат нужда от повече персонал. „При едно постъпване на дете в болница, това се отразява на целия щат, защото се налага персонала да придружава детето в болницата при неговия престой", казва Лазарова.
Децата с увреждания продължават да са сред по-често изоставяните. През 2015 г. в новите центрове са постъпили нови 353 момичета и момчета. Продължава и изоставянето на бебета.
„Наблюдаваме постоянно влизане на нови деца, които са предимно деца с увреждания”, твърди Росица Букова от „Движение на българските майки”. Според нея това означава, че все още липсва необходимата подкрепяща среда от специалисти в родилните домове. „Тогава, когато се роди дете с увреждане семейството не вижда изход от тази ситуация - не вижда как ще се справи с това болно дете, което има в къщи”, смята Букова.
Експерти смятат, че държавните институции трябва да съсредоточат усилията си върху превенцията на изоставянията след затварянето на домовете.
Необходима е социална промяна, която да се постигне в процеса на деинституционализация, коментира старши експерт ДАЗД Евгения Иванова,
Предстои преструктурирането и закриването на домовете за деца до 3-годишна възраст, които са под шапката на Министерството на здравеопазването.
Последният етап от реформата в грижата за изоставени деца е закриването на големите институции за деца лишени от родителска грижа. В момента те са 33 и в тях живеят близо 800 момичета и момчета.