Затвор за причинена смърт при катастрофа. За това се обединиха депутати и близки на жертви на ПТП-та. Те обсъдиха в парламента законови промени, свързани с безопасността на пътищата. До срещата се стигна след натиск на опечалените, който се изразяваше под формата на протести.
Какви ще са промените в закона?
Близките на жертвите настояваха за драстични промени в законите и адекватни наказания за убийците на пътя. Те поискаха отпадане на възможността за съдебни споразумения и условни присъди при смърт на пешеходна пътека, спирка или тротоар.
От асоциацията на пострадали при катастрофи предлагат всеки заловен да кара с над 1,2 промила в кръвта да престоява в ареста между 5 и 15 дни и да плати глоба от 500 до 3000 лв. Те поискаха и да му бъде взета книжката за срок между 6 месеца и 3 години. Вътрешният министър Цветан Цветанов се съгласи с по-голяма част от желанията им. Предложенията за промени в наказателните закони влизат в парламента утре.
Още една промяна поискаха родителите на шестте деца, загинали при катастрофата в Симеоновград. Те настояват кръвните проби за алкохол да се вземат не от медицинска сестра или фелдшер, а само от дипломиран лекар. Преди дни, в съдебната зала стана ясно, че пробите на обвинените за великденската катастрофа не са взети по недлежния ред и е възможно именно този пропуск да минира цялото дело.
И още информация, важна за всеки шофьор - вече ще може да се обжалват актовете на пътна полиция, които са до 50 лева. От КАТ заявиха, че решението на конституционния съд може би ще отвори вратичка за джигитите по пътя, които ще завеждат дела, само за да отлагат глобите и да си пазят книжките.
Скандалът „Валери Първанов”
По-рано родителите поискаха оставката на зам.-главния прокурор Валери Първанов, скандализирани от негово изказване, че условните присъди за причиняване на смърт на пътя се мотивират с липсата на места в затворите. Те останаха недоволни и от липсата му по време на разговорите.
Цветанов и председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Анастас Анастасов също разкритикуваха заместника на Борис Велчев. Вицепремиерът определи изказването му като „тежко и несъстоятелно”. Първанов се извини за думите с писмо, няколко дни след скандала. Прекият му ръководител Борис Велчев стори същото.