Имущество за повече от 250 хиляди лева без доказан произход ще бъде конфискувано. Това записа Народното събрание в Закона за отнемане на незаконното имущество. За четири часа работа депутатите приеха само заглавието и първия член на закона. С проекта се уреждат условията и редът за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито със средства, за които не е установен законен източник.

Още заглавието обаче скара депутатите. Дебатът за наименованието продължи повече от час. Гласувано беше законът да е за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество.

Без доказателство за престъпление

Проектът е много по-строг от досегашния. За новите моменти настоява Европейският съюз. За първи път се допуска да се отнема имущество, без да е доказано, че е придобито по престъпен начин и без въобще да е доказано престъпление.

Достатъчно е само да е повдигнато обвинение или лицето, срещу което законът действа да е допуснало  административно нарушение. Доходи, придобити от сивия сектор, също попада под ударите на закона.

От друга страна проектът е доста по-либерален отколкото в други страни в Европа. Например определя 250 хиляди лева за праг на имуществото, което ще бъде отнемано. Това означава, че ако не можете да докажете произхода на имущество за 249 хиляди лева, няма да имате проблеми с властта. В Ирландия, например, този праг е много по-нисък - едва 13 хиляди евро.

"Неудобни на властта"

От опозицията оспорват текста, според който имущество ще се отнема без влязла в сила присъда за извършено престъпление.

Според ДПС, законът е част от изборното законодателство на ГЕРБ.

Михаил Миков от Коалиция за България каза, че законопроектът е репресивен и антиевропейски.

Опозицията обави, че текстовете на новия закон не са ясни от юридическа гледна точка и дават много по-скандални основания за започване на проверка и конфискуване на имуществото - като административни наказания и дори престъпления, които не предвиждат затвор.

От опозицията смятат, че законът ще бъде използван срещу неудобните на властта.

"Установяването на законността на имуществото ще ни вкара в „абра-кадабра”, предупреди Мая Манолова от Коалиция за България.

Манолова каза, че управляващите ще използват закона, за да „громят хора, които си позволяват да извисят глас срещу авторитарния режим на управление”. 

И маите "се намесиха"

Димитър Лазаров от ГЕРБ обвини Манолова, че е заляла залата с тюрлю гювеч.

"Явно маите са познали за 12 декември 2012 г., когато влиза в сила законът за отнемане на незаконно придобито имущество”, каза към опозицията заместник-председателят на Народното събрание и депутат от ГЕРБ Анастас Анастасов: „Очевидно краят на света ще дойде с този закон".

Признание

"Вярно е, че тази мярка за конфискацията без влязла в сила присъда е нова и за ЕС", каза правосъдният министър Диана Ковачева. Тя обаче обясни, че има много ясен каталог от престъпления - от организирана престъпност, корупция и тероризъм, които са основанието да се започне процедура.

Ковачева потвърди за европейската проектодиректива, но според нея документът си поставя за цел да постави основите и минималните стандарти. По думите й България настоява да се разшири обхвата на тази директива.

Министърът напомни, че законопроектът се приема по искане на Европейската комисия и добави, че ако след няколко години се прецени, че България е постигнала конкретни успехи, този закон може да стане излишен. Според нея изводите на ЕС са, че в момента държавата има необходимост от такъв закон.

Преди дни премиерът Борисов заяви, че ако Законът за конфискация на имуществото, придобито по престъпен начин, не бъде приет по начина, по който са се разбрали с Европейската комисия, на другия ден подава оставка.

Законът за незаконнопридобитото имущество не за първи път препъва депутатите. Той се оказа проблемен още преди година. Тогава Народното събрание отхвърли проекта за отнемане на незаконопридобитото имущество с автор предишния правосъден министър и настоящ вицепрезидент Маргарита Попова. Разглежданият в момента вариант е доста по-различен в сравнение с предишния.