В Бургас днес по адреси обикаляше само един лекар с мобилните екипи в линейките. Големият въпрос е ще има ли спешна помощ в региона по време на туристическия сезон.
Пред камерата на bTV четирима медицински служители помагаха на пациент от бургаската болница да се прехвърли от носилката на такси, което трябва да го отведе у дома. Въпросът как този човек ще слезе от лекия автомобил получава лаконичен отговор: „Ами, има си близки там, да го свалят."
Междувременно 15-годишният Николай Иванов излиза от спешното отделение с гипсиран крак. По време на игра на волейбол в часа по физическо паднал лошо. Макар болницата да не е далече от училището, линейка дошла чак след 25-30 минути.
Работата не е атрактивна
Седем свободни работни места за лекари има обявени в момента за Спешния център в Бургас. „Работата е тежка и непривлекателна, няма желаещи да работят точно тази работа", посочва началника на спешното отделение в МБАЛ – Бургас д-р Лилия Линкова.
"В момента лекарят, който е в спешния център е на адрес, тежко болен пациент. Една катастрофа да стане на входа на болницата, няма кого да изпратя, толкова е критично положението", посочва д-р Димитър Кехайов.
Не може само в линейката
Министърът на здравеопазването обеща бързи реформи в Спешната помощ.
„Никъде по света го няма да има лекари, които да са само в линейки, само в мобилни екипи. За да се развива един лекар трябва да има досег до болничното лечение, до по-нататъшното лечение на пациента и диагностицирането му, а не само да участва в първата помощ и транспортирането след това до лечебното заведение.", подчерта д-р Таня Андреева.
С настъпването на летния сезон в Бургаска област проблемът става още по-критичен, тъй като с туристите населението нараства в пъти.