Близо 40% от българите намаляват разходите си за лекарства заради липсата на средства. Това сочи социологическо проучване, направено преди дни. Често хората се оплакват, че трябва да доплащат медикаменти, за които доскоро Здравната каса е покривала цялата цена.

Такъв е случаят с Методи Захариев, пенсионер от София. Има няколко заболявания. Преди дни отива в аптеката и се оказва, че за доскоро платеното от касата лекарство за Паркинсон, което пие от години, вече се доплаща близо 18 лв.

„И затова реших да се откажа, тъй като ми предлагат ново някакво лекарство, което било със същите показатели, на което аз не мога да повярвам, че едно такова лекарство ще може да продължа лечението с него. Ще си чакаме последните дни, усложнения предполагам ще има, тъй като то е поддържащо лекарство”, казва мъжът.

Защо е поскъпнало лекарството Методи Захариев не е успял да научи нито от фармацевта, нито от своя невролог. Причината е, че касата плаща напълно за най-евтиния медикамент в дадена група. Преди месец към списъка с лекарствата е добавено ново с по-ниска цена. Разликата за останалите се поема от пациентите.

„Имам други заболявания и сумата нарасна много. Давам около 58 лв. за другите лекарства и сега още 17 лева ще станат 60 и нещо, което трябва да се лиша от много други работи - най-главно храната”. Г-н Захариев има още малко от нужното лекарство. Трябва да го пие всеки ден - по 5 таблетки.

НЗОК: Така е, за да помогнем на повече хора

Пред bTV шефът на НЗОК Пламен Цеков потвърди, че такива случаи не са малко, тъй като на пазара излизат всеки месец все по-евтини алтернативи на дадени лекарства, а Здравната каса поема най-евтиния продукт. Ако даден пациент държи да си продължи лечението със стария медикамент, той трябва да доплати разликата.

„Така е, защото със средствата, с които разполагаме, се опитваме да обхванем максимален брой пациенти. Гарантирано е, че новото по-евтино лекарство е със същите показатели, така че не би трябвало да има странични ефекти”, допълни Цеков.

Той засегна и темата с лекарствата за онкоболните и тяхното лечение, като подчерта, че този тип болни са приоритетни в България.

„От 2 години нямаме отказ на лечение на онкоболни, нямаме лимит на лекарствата. Може да има забавяне на химиотерапията, но тя е планово лечение”, заяви директорът на касата и изтъкна, че 29-те евро на година за онкоболните, които отделя страната ни на фона на други държави като Франция, където тези пари са 200 евро, са пропорционални на Брутния ни вътрешен продукт.