Грипната вълна продължава да настъпва, като над 6000 вече са случаите на грип и остри респираторни заболявания в страната за последната седмица. Същевременно битката с вирусите става все по-скъпа.
Най-много заразени продължава да има в областите Варна, Добрич, Шумен и Плевен. Бургас е в грипна епидемия, а случаите във Велико Търново, Ямбол, Габрово и Силистра се увеличават.
Най-често личните лекари предписват лекарства за температура, болки в гърлото, сироп за кашлица и капки за нос и сумата е поне 20-30 лв.
„За съжаление в момента вирусните инфекции, понеже много често имунитетът пада рязко, прерастват в бактериална инфекция, с характерна кашлица, упорита хрема, силно главоболие при пациенти със синузит, и тогава сумата, която трябва да даде пациентът, значително нараства”, обяснява магистър-фармацевтът Милен Фотев.
Ако се наложат антибиотици, пробиотици и имуностимуланти сумата набъбва до 150 лв.
Гергана Стоянова има малко дете и вече трети месец отделя сериозна част от семейния бюджет за лекарства. Само за двегодишната си дъщеря дава по стотина лева, както и днес.
„Сравнено с профилактиката излиза двойно и тройно, тъй като профилактиката специално при децата е с антиоксиданти и витамини. Един мултивитаминен препарат би бил достатъчен, за да предотврати зависимостта от грип и да повиши имунитета на детето”, коментира педиатърът Мария Търсева.
Противогрипните лекарства традиционно поскъпват преди зимата, като според фармацевтите за това не са виновни аптеките, а увеличението е генерално – от производителите.
Стига се и до куриози. „Един медикамент за болки в гърлото, който в България е 10-12 лв, в Англия в Лондон, е 2,50 същата опаковка”, обяснява Фотев.
За сметка на това обаче когато патентът на антибиотиците падне и оригиналът, и копията драстично поевтиняват.