Преподавателите от Софийския университет, подкрепящи протеста срещу правителството, се обявиха против повишеното полицейско присъствие в София.
С отворено писмо до президента Росен Плевнелиев, те осъдиха и прекомерното, според тях, използване на сила срещу мирно протестиращите хора в столицата. Те обявиха още, че нарушаването на конституционния ред е налице и ще сезират европейските институции по този въпрос.
„Силата се заменя от силовост“ срещу гражданското общество, подчертаха преподавателите, според които „силата на закона се подменя със закона на силата“, а студентите заслужават подкрепа заради настояването си за възвръщането на морала в обществения и политическия живот. В декларация-обръщение, подписана от 114 представители на академичната общност, се заявява ангажимент за съдействие за мирния характер на студентските протести и алармиране на институциите за всички нередности.
След срещата с университетските преподаватели Росен Плевнелиев обяви, че ще изиска анализ на ДАНС за действията на службата по отношение на протестиращи граждани, във връзка със сигнали за репресия спрямо протестиращи студенти в нощта на 12 ноември и в следващите дни.
Президентът изрази благодарност за активната гражданска позиция. „Хората показаха, че искат промяна, а аз настоявам не за силни политици и месии, а за силни институции”. Той отново подчерта, че политиците сред които включва и себе си, не трябва да се притесняват, че младите хора на България имат позиция.
„Тази българска „иновация“ – на протестиращи граждани да се противопоставят „контра“-граждани, е срамна за страната ни и съм силно притеснен от такова противопоставяне“, каза Плевнелиев и добави, че изкуствено насажданите конфликти отклоняват вниманието от същинските проблеми на обществото.
„Ние бяхме тук, за да алармираме за недопустимо полицейско насилие. Недопустимо, застрашаващо, отчетливо, заплашително полицейско присъствие по улиците на София. Прилича почти сякаш е извършен или се готви да бъде извършен някакъв военен преврат”, обясни Калин Янакиев.
Проф. Георги Близнашки добави: нашата основна задача като преподаватели е да гарантираме мирния и цивилизован характер на студентските протести. „Смятаме, че техните искания са напълно основателни, напълно справедливи”.
„Ние се занимаваме с несвойствени работи, защото тези, които трябва да се занимават с тези свойствени за тях работи, а това са опозицията, това е разследващата журналистика, не я вършат”, каза Кристиян Таков.
По-рано днес преподаватели и студенти от Факултета по журналистика към Софийския университет излязоха с подписка срещу засиленото полицейско присъствие и се обявиха против пропускателния режим, на който са подложени.