Пред Върховния административен съд (ВАС) днес се събираха недоволни от решението му да спре работата на платформата за споделени пътувания у нас, ако тя не спазва българското законодателство.

Преди дни магистратите потвърдиха позицията на антимонополния регулатор, според която Uber може да работи, но ако прекрати нелоялната конкуренция.

От комисията установиха, че платформата извършва нелоялна конкуренция. И наложиха глоби общо от 200 хиляди лева на двете компании, които предлагат споделения превоз у нас.

Снимка: bTV

Онова, което ВАС постанови, е незабавно да се изпълнят мерките, които КЗК предписа на Uber - трябва да се приведе в съответствие с българското законодателство, както всички останали таксиметрови превозвачи. Трябва да плаща данъци и лицензи, а колите на компанията трябва да бъдат боядисани в жълто.

От Uber в писмо до медиите обявиха, че съдът трябва да се произнесе по същество по жалбата им срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията. Платформата е информирала и Брюксел, защото твърди, че забраната на дейността й противоречи на еврозаконодателство.

Потърсихме за повече подробности и компанията у нас, но от обслужваща ги комуникационна агенция ни уведомиха, че мениджърът за България в момента е извън страната.