Реформата в здравеопазването няма да се случи, дори и да имаме стабилен парламент. Това каза министърът на здравеопазването в оставка Таня Андреева на заключителната си пресконференция.

„През тази една година много се говореше за реформа. Никой не обясни какво разбира обаче под реформа. Необходимо е законодателство и финансов ресурс. Тази реформа няма да се случи в близките години, дори и да имаме стабилен парламент, просто защото нямаме финансов ресурс, за да започне тя”, обясни Андреева.

Според нея, е необходимо да се промени системата за финансов контрол и заплащане в здравеопазване, и по-точно промяна в модела на финансиране, излизане от това само НЗОК да разплаща дейности на лечебните заведения. За да се случи това, обаче, допълни Андреева са необходими две важни условия - законодателство и финансов ресурс.

Тя посочи, че несъстоялите се законови промени щели да елиминират част от течовете в системата и да поставят по-ясни правила и принципи на управлението в сектора.

"Докато не се въведе конкурентен принцип и контрол върху това, което се случва, няма как НЗОК да издържи. Ако догодина тези промени не се случат, ще си говорим за още по-тежък дефицит и проблеми в работата на касата.", подчерта министърът в оставка.

Положителното

От септември започва първото обучение на парамедици и лекарски асистенти, заяви Андреева. „От 2015 година се предвжида бройките за обучение на парамедици и лекарски асистенти да се определят след съгласуване с общините”, посочи тя.

По думите й вече се работи по възстановяването на спешния телефон 150. „Има забавяне в системата на телефон 112, защото те първи получават сигнали и ги предават на диспечерите, а също така и не стоят специалисти на телефона”, обясни Андреева.

„Относно кризата в общинското здравеопазване, затвориха врати повече от 17 общински лечебни заведения. Работих много добре с кметовете през тази една година. Бяха актуализирани критериите. Извършен беше преглед в алгоритмите на клиничните пътеки. Възстановяване на медицинската помощ в Девня”, посочи Андреева.

По думите й, електронният болничен лист ще влезе в сила от 1 януари 2015 година.

„Чувам, че срещу ресурса, който отива в болниците пациентите не получават нищо по-добро, не съм съгласна с това, пациентите получават по-добра диагностика, от по-висок клас апаратура, получават в голямата си част от болниците по-добри медикаменти за лечението си. В държавните заведения пациентите получават медицинска грижа на много по-високо ниво, отколкото беше преди 5-6 години”, заяви Андреева.