На 20 юни отбелязваме като Световен ден на бежанеца.
От днес - в рамките на един месец, по столичните улици ще се движи автобус, изрисуван от двама млади художници - Атанас Скодов и Стоян Стойнов. Тази своеобразна "Движеща се картина" е призив да бъдем толерантни към бежанците у нас.
Инициативата е на Агенцията на ООН за бежанците и Столичната община. От края на Втората световна война до днес над 50 милиона души са напуснали принудително домовете си. За година и половина убежище у нас пък са потърсили над 10 хиляди души.
24 бебета са се родили от началото на годината в бежанския легар в Харманли. Родителите са сирийски граждани, търсещи у нас убежище.
В последните три месеца, процедурата по получаване на статут на бежанец в центъра в Харманли се е ускорила значително, като за последните три месеца са раздадени над 700 документа.
Да откриеш братовчед на хиляди километри от дома
Роми и Роса пристигат у нас преди месец. Тя – с трите си деца, той – сам. Бягството им струва по 1000 евро на човек. Запознават се в лагера в Харманли. И на хиляди километра от дома си, разбират че са братовчеди.
„Мечтая за по-добър живот. За нея, за себе си и разбира се за всички хора дошли тук. Аз се моля на моя бог всички да сме добре”, казва Роми Хаджи.
Роса Хамут е учителка. Мечтата й е един ден отново да преподава, но първо иска да види децата си ученици
И Роми който до преди година е учил за авио инженер, иска да продължи образованието си: Ако успея тук да намеря подходящ университет, ще остана , но, ако не, ще замина за друга държава.
В лагера Роми дели една стая с Джоан. Той е младоженец , но съпругата му не успява да мине границата . И остава в Турция.
„Карам меден месец сам, на хиляди километри от младата си съпруга. Желая само да се съберем и затова за мен получаването на статут е много важно”, казва той.
В лагера в Харманли в момента живеят над 700 бежанци. Всеки от тях чака необходимия документ, за да потегли по своя път , в който България е само спирка.