Общинари влязоха в столичните гета. Обстойна проверка трябва да покаже колко точно са ромските махали в София и каква част от постройките в тях са незаконни. Експерти следят здравното състояние на обитателите и провеждат интензивна сексуално-образователна кампания.
Представители на Столичната община и още пет институции обикалят гетата, за да се запознаят с истинските проблеми на хората и да разберат как се живее в подобни условия.
Бараки, построени незаконно на общински терени, хора, които не работят, деца, които не ходят на училище, и млади двойки, които дори не са чували какво е презерватив - това виждат екипите по време на проверките всеки ден и имат нелеката задача да променят тази реалност.
„Когато се направи пълна картина на ситуацията, всеки район ще предприеме съответните действия. Нашата задача тук е да разберем какъв е здравният и социалният статус, за да се предприемат мерки. А хората, които искат да работят, в зависимост от техния ценз, ще бъдат насочени за работа”, каза Нина Владимирова от Столична община.
Към момента никой не може да каже колко точно са гетата в София. По груби изчисления те са повече от 30. След кампанията незаконните постройки трябва да изчезнат.
„Работим по този въпрос. Да се намерят терени, подходящи сгради, за да може да бъде предложено подходящо място, където да живеят”, увери зам.-кметът на район "Възраждане" Татяна Димитрова.
Здравни и социални работници ще посвещават ромите в сексуална култура, която не само че е на почит на такива места, но е и почти непозната.