Празнуваме националния си празник - годишнината от освобождението на България ще бъде отбелязана в цялата страна.

В столицата издигнаха националния флаг

3-ти март е един от малкото дни в дни годината, когато можем да видим тържествената смяна на почетния караул.

Гвардейците, които участваха в церемонията са 36. В сегашния й вид церемонията е сравнително нова - провежда се за първи път преди 9 години. Униформите и символите на националната гвардейска част обаче излъчват вековна традиция.

Празникът в София започна преди час с поднасяне на цветя и венци пред Паметника на незнайния войн и с издигане на националния трибагреник. На церемонията присъстваха премиерът Бойко Борисов, президентът Росен Плевнелиев, държавници, политици и граждани.

Националната гвардейска част е приемник на създадената през 1879 г. лична гвардия на княз Александър І Батенберг, когото свързваме директно с Руско-турската освободителна война, в резултат на която България отново става свободна държава. Тогава униформите са изглеждали подобно на днешните.

Снимка: Ладислав Цветков
Снимка: Ладислав Цветков

През годините остават неизменни два символа в униформата - орловото перо на гвардейския калпак и Александровската звезда.

По традиция на връх Шипка се провежда тържествен митинг. Стотици се стекоха пред паметника, издигнат в чест на руските бойци и български опълченци.

Наред с Левски и Христо Ботев, шипченското опълчение е с най-голяма слава и популярност сред хората.

Помнят и в Русия

Българският национален празник се отбелязва всяка година и в Москва.

Духовници, дипломати и военни представители честват 3-ти март в руската столица. Те почитат не само България, но и паметта на всички руснаци, загинали в Битката при Плевен.

Тържеството уважиха и много граждани, които се чувстват свързани с Плевен и България. Една от тях е Любов Петровна. Навремето баща й участвал в проектирането на Плевенската панорама, заради което бил обявен за почетен гражданин на Плевен.

Космонавтът Виктор Савиних пък беше дошъл, за да си спомни за съвместния полет с българския си колега Александър Александров. Заради общата им мисия той получил от тогавашната Народна република България орден "Георги Димитров." Проектът за полета носел името „Шипка”, а всички проведени експерименти били наречени на български градове.

Тържествената церемония пред Паметника на руските герои се провежда всяка година по два пъти - на 3-ти март и в деня на освобождението на Плевен. Той е открит през 1887 година.

Поздравления и от президента на САЩ

Президентът Росен Плевнелиев получи поздравления от държавни глави и ръководители на международни организации, сред които Бан Ки-мун, президентът на САЩ Барак Обама и Нейно Величество кралицата на Обединеното Кралство Елизабет Втора.

В поздравлението си Обама отбелязва, че сме надежден съюзник в НАТО и важен партньор на САЩ.  И че високо цени подкрепата за Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан, наричайки нашите бойци смели.

Послания за просперитет и благоденствие отправят още държавните глави на Австрия, Арбайджанската република, Индия, Ирландия,  Виетнам, Гърция, Казахстан, Швейцария и други.
 

Очакваме вашите снимки и видеоматериали от празника в рубриката „Аз, репортерът”.