Наблюдава се „вълна на ранно задължително пенсиониране“, заради превратно тълкуване на законодателни текстове, които дават възможност на работещи да се пенсионират по-рано, алармират от КТ „Подкрепа“.

През миналата година Народното събрание промени Кодекса на труда (КТ), като даде възможност на работодателите да освобождават работници и служители на основание на това, че са придобили право за пенсия. Тоест правото на пенсия беше трансформирано в задължение за пенсия, се посочва в съобщение на пресцентъра на синдиката.

Според него най-големият проблем е, че тази политика е започнала да се осъществява най-вече сред работещите, имащи реално и предполагаемо право на ранно пенсиониране.

Започна се с ранно задължително пенсиониране на учители, заради превратно тълкуване на текстовете от Кодекса за социално осигуряване (КСО), даващи възможност на преподавателите да се пенсионират по-рано, по тяхно желание, през Учителския пенсионен фонд, коментират от Конфедерацията.

Според КТ „Подкрепа“ през последните дни е започнала нова вълна от инициативи за ранно пенсиониране на работници в ДП РАО и АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД.

От синдиката смятат, че промените в КТ са отключили възможността за ранно пенсиониране, като инициативата е прехвърлена в ръцете на работодателите.

От синдиката са информирали министър Ивайло Калфин и очакват спешно да започнат процедури със съответните промени в КТ и КСО, които да пресекат тези отклонения в развитието на пазара на труда и пенсионната система.