Руски инспектори ще извършат наблюдателен полет над България тази седмица в рамките на договора "Открито небе", а наблюдатели от Великобритания ще летят над Русия. Това съобщи пред ИТАР-ТАСС началникът на руския Национален център за намаляване на ядрената опасност Сергей Рижков.
Наблюдателният полет над България ще се извърши от 19 до 23 май от летище Бургас, като за целта ще бъде използван руски самолет за наблюдение Ан-30Б, уточни Рижков. Максималната далечина на полета ще бъде 660 км. Ан-30Б притежава оборудване за аерофотография, като подобни машини притежават и нашите ВВС.
"Руският самолет за наблюдение ще изпълни полета по съгласуван с наблюдаемата страна маршрут, а българските специалисти на борда му ще контролират реда на използване на апаратурата за наблюдение и спазването на договора", добави Рижков.
Той поясни, че полетът се изпълнява "с цел съдействие за по-голяма откритост и прозрачност във военната дейност на страните участнички в договора, както и за засилване на сигурността чрез укрепването на мерките за доверие".
В същия период британски инспектори ще извършат наблюдателен полет над територията на Руската федерация на румънски самолет за наблюдение АН-30.
Договорът "Открито небе" е подписан през 1992 година. В него участват 34 държави, припомня ИТАР-ТАСС. Наблюдателни полети се извършват над Русия, САЩ, Канада и европейски страни.
Основните задачи на "Открито небе" са развитие на прозрачността, съдействие за наблюдаването на изпълнението на споразуменията в областта на контрола над въоръженията, разширяване на възможностите за предотвратяване на кризи и уреждане на кризисните ситуации в рамките на ОССЕ и други международни организации.
В същото време...
Български, румънски и турски официални представители на няколко пъти през последните месеци обявиха, че се налага изтребители от ВВС на техните страни да излитат по тревога за преследване на други руски наблюдателни машини, чиито полети на границата на чуждо въздушно пространство не са предварително договорени.
Става въпрос за Ил-20, предназначени за радиотехническо образование. Създадени през 70-те години, те преминаха модернизация и са в състояние да прехващат радиокомуникация на стотици километри разстояние.
Запознати смятат, че натъпканите със специализирана апаратура самолети събират данни за радарите и ПВО системите на черноморските членове на НАТО.