Неправителствени организации и родители апелираха отново за отпадане на лимита за лечение на болни деца в чужбина.

Семействата с болни деца са готови да заведат колективен иск срещу решението на държавата да наложи финансовото ограничение.

Още през лятото на миналата година беше въведен лимит от 180 хил. лева на финансовата помощ за болни деца. Здравното министерство смята, че така ще има средства за повече болни, а и държавата е с ограничени финансови възможности.

Родители обаче се надигнаха срещу лимита след историята на малката Мерве Джебир, която получи помощ от фонда, но парите не стигнаха. Момиченцето почина преди да бъде събрана необходимата сума.

Станимир Николов е баща на болно момченце. Шансът за сина му Александър е трансплантация в Германия. Вчера Станимир разбрал, че фондът е отпуснал пари, а днес е научил офертите на две германски болници - и за двете ще се наложи да събира допълнителни средства за лечението на детето.

Станимир, както и други родители, са готови да съдят държавата, за да отпадне лимитът. Срещу ограничението се събира и подписка.

„Не може за живота на децата отговорност да носят дарителите,” смята Красимира Величкова, директор на Български дарителски форум.

Лекари предлагат лек срещу финансовата бариера - Фондът за лечение на децата да мине към Здравната каса. Така тя ще поеме лечението и в друга страна от Европейския съюз.

От неправителствените организации са притеснени, че бюджетът на фонда от 5,4 млн. лева ще свърши до средата на годината, без значение дали има или няма лимит.

По данни от Фонда за лечение на деца, през миналата година той е изразходвал 9,7 млн. лв. за лечение. С тези пари са лекувани 387 деца. От началото на годината е одобрено лечението на 84 деца. Средствата, дадени за тях надхвърлят 1,3 млн. лв.

Откакто е въведен лимитът, само в два случая лечението на децата е надхвърлило сумата от 180 хил. лв.