Родители срещу държавата заради тавана на парите, които се отпускат за животоспасяващи операции на деца. Семействата планират да атакуват в съда постановлението, с което през миналата година бяха ограничени средствата за лечение на тежко болни деца.

Един изпуснат шанс за живот

Мерве Джебир е родена през август. През януари откриват, че почти няма работеща имунна система и всяка инфекция може да е фатална.

На 3 февруари лекарите казват, че е нужна спешна костно-мозъчна трансплантация. Всеки загубен ден може да е фатален. Документацията за кандидатстване пред Фонда за лечение на деца е подготвена веднага. Семейството започва да търси клиники в чужбина.

Майката Мариам Джебир обясни, че държавата не успяла да се свърже с клиниките. Нямало и регистър с болниците, където може да се направи костно-мозъчна трансплантация.

„Още първата седмица ние имахме оферта. Едната за 300 хиляди евро, другата - за 200 хиляди евро. Но на държавата не й отърват тези оферти и изчакват по-евтина и по-евтина”, разказа Мариам.

Семейството събира парите над лимита с кредити, приятели и дарения. Мерве все пак заминава за Италия. Но не й достигат няколко часа до насрочената операция.

"Държавата определи нейната съдба, а не Бог”

„Ако нямаше този лимит самата държава, детето щеше да замине още първата седмица и да бъде живо и здраво”, казва майката.

Лимитът от 180 хиляди лева за лечение на тежко болни деца не е нито правно, нито финансово, нито медицински обоснован. Нарушава правата на детето, твърдят в свой протест група неправителствени организации и настояват за отмяната му.

Затова от организацията "Спаси, дари на..." обявиха, че ще осигурят подкрепа на семейства като това на Мериам в дела срещу държавата за отмяна на лимита.