Сирийската общност у нас ще се намеси заради риск от епидемии в бежанския лагер в Харманли. От общността, с помощта на неправителствени организации, са започнали да наемат общежития в София, където да бъдат преместени по-голяма част от бежанците, които в момента живеят на фургони.
Въпреки че правителството нееднократно декларира, че у нас палаткови лагери няма да се строят, факт е, че в Харманли преди дни бяха разпълани 50 военни палатки. Условията на живот в подобни центрове съвсем не са комфортни. Там все още няма ток, а около 400 бежанци се хранят със суха храна. Имаше идея да заработи полева кухня, която да доставя на хората поне топла храна, но явно това засега е само идея.
Във фургоните в Харманли живеят по няколко семейства, спят по земата и се хранят предимно с консерви. „Избягахме от войната и попаднахме в ада. Не може да продължим да живеем при такива условия. Много деца са болни”, казва Хосами Угдин.
Джанда е майка на две деца и чака трето. Както всички в лагера, и тя е запалила огън край бунгалото. „Брeменна съм в петия месец. Много е студeно и не мога да спя през нощта. Няма доктор. Синът ми е много болен Само от два дни сме тук, но не знам колко още ще издържим”, казва тя.
Сред дима и мръсотията живее и Музбах. Мъжът е с трансплантиран бъбрек. В тези условия пред дни за малко не губи живота си.
В лагера наричат Ария бялата лястовица, защото се грижи за болните деца . Познанията на 22-годишното момиче са от медицинския университет в Сирия, който при поредната бомбардировка е разрушен.
Шансът за тези хора е бързото им извеждане от лагера, с което вече са се заели неправителствени организаци. Но липсата на персонал бави процедурата.
„Моите служители са изчислени да работят с 270 човека капацитет бежанци. В момента в двата лагера се намират 900. Представете си на какво напрежение и натоварване са подложени моите служители, които вече едва издържат”, заяви Жельо Желев, директор на дома в Пъстрогор.
От днес в лагера влиза строителна фирма, която трябва да изгради нова електрическа инсталация и да ремонтира тоалетните в старите казарми.
В края на седмицата на инспекция пристигнаха и представители на върховния комисарият за бежанците към ООН. Цяло щастие е, че все още няма серизно болни хора, но зимата идва и ако до тогава условията за живот не се подобрят, здравето на мнозина ще бъде поставено в риск.