Не е вярно, че Общественият съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина (ФЛДЧ) не е разгледал всички молби на последното си заседание. Напротив, срещата беше удължена и 90 деца бяха разгледани едно по едно. Това каза в предаването „Лице в лице“ по bTV новият директор на Фонда проф. Владимир Пилософ.
Вчера родители се оплакаха, че Фондът бави разглеждането на молбите.
Проф. Пилософ обясни, че от 100 деца, които кандидатстват, около 20 – 25 евентуално са за лечение в чужбина. Останалите се подпомагат за лечение в България.
Новият директор посочи, че идеята е да се възстанови репутацията на ФЛДЧ и той да започне да работи по-ефективно, особено в медицинската област.
До този момент няма системен анализ на получения ефект от лечението на даден пациент в чужбина от медицинска гледна точка. Има тотално дезангажиране на българските здравни структури към тези пациенти. Това е обяснимо, защото в бившата администрация на Фонда нямаше нито един лекар, посочи проф. Пилософ.
Той каза, че ще назначи „мислещи доктори“ в администрацията на Фонда, които да разглеждат документите, да могат да вземат адекватни решения, да правят адекватни предложения и да подготвят след това случаите по такъв начин за обществения съвет, че да е ясно на всички за какво идва реч.
Само шестима от 17-те членове на съвета са лекари, припомни шефът на ФЛДЧ.
Вижте целия разговор във видеото:
Искам да успокоя родителите, че правим всичко възможно нещата да вървят гладко, каза проф. Пилософ.