Привърженици на така нареченото "споделено пътуване" готвят протест. Причината са законови промени, които дават повече права на инспекторите от „Автомобилна администрация”.

Два пъти в месеца Младен Горанов се прибира до родното Габрово. Пътува споделено - кани в колата си приятели, колеги, дори непознати, уговарят се в социалната мрежа и делят разходите си за гориво.

„ Аз съм със своя личен автомобил тук в София, но да пътувам сам, освен че излиза скъпо, е и скучно”, казва студентът.

Промени в Закона за автомобилните превози може да сложат край на този вид пътувания, предупреждават привържениците им. Ако бъдат приети новите текстове, инспекторите от „Автомобилна администрация” ще могат да разпитват пътниците дали са платили за превоза си.

„Това буквално означава, ако вие или аз сме решили да споделим пътуването си от София до Пловдив и аз съм ви дал 5 лева за гориво, това всъщност е нарушение и подлежа на 1500 лева глоба спрямо този закон”, посочи Димитър Карагегов от Българско либертарианско общество.

„Не можем да намерим мотивация от правителството защо се въвеждат тези ограничения, смятаме, че те ще бъдат използвани, за да се разчисти пазарът на превозвачите и техните скъпи билети”, допълни той.

Транспортното министерство отрече промените да засягат т.нар. "споделени пътувания" и подчертаха, че инспекторите на „Автомобилна администрация” нямат право да спират за проверка леки автомобили.

„Мерките са насочени към нерегламентираната търговска дейност, към тези превозвачи, които не са си извадили лиценз, не плащат застраховка, но се опитват да правят печалба”, обясни Настимир Ананиев, председател на транспортната комисия в парламента.

„Маршрутът Перник-София е доста популярен за нелегални таксита и микробуси. С тази незаконна търговска дейност трябва да се борим във всички случаи”, каза още той.

Въпреки уверението привържениците на споделеното пътуване са категорични, че ако поправката в закона бъде одобрена от парламента, ще организират протести и блокади.