В Западната църква тече неофициална дискусия за отмяна на безбрачието. В Католическия свят има такова отношение, поне за свещениците, които не са дали обет за безбрачие. В българската църква няма такъв дебат. Това коментира журналистът и богослов Горан Благоев в предаването „Тази сутрин” по bTV на фона на растящия брой скандали в църквата.
През последните месеци стана известен случаят с бившия настоятел на храма „Св. Александър Невски” – епископ Павел, срещу когото от 6 години има заведено дело в Светия Синод заради това, че имал тайно семейство, припомни журналистът на bTV Рада Домусчиева.
Около избора на нов Варненски митрополит също се разразиха скандали, тогава в публичното пространство изтекоха кадри, разкриващи сексуалните отношения зад стените на Бачковския манастир. Последният секс-скандал е с адрес женския манастир в Калофер.
„Източноправославната църква с изключително нежелание признава проблемите си”, посочи Горан Благоев. По думите му, още от миналото монашеството се е оказвало удобно прикритие от всички светски грижи. „Стените на манастира дават сигурност, въпреки трудността от аскезата. Много са си казвали „Лесно е да сложа едно расо, пък под расото какво ще се върши – само аз и Господ знаем”, посочи още журналистът.
Той разказа, че исторически в християнството сексът, който задължително е обвързан с брака в религията, по начало е нещо естествено. „Неслучайно Бог казва „Плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я”. Правилата за брачен живот всъщност целят сексът да бъде стимулиран, за да се предотвратят извращения”, обясни Горан Благоев. „Затова ранните християни са залагали много на съпружеската, плътската вярност. Църквата вместо да ограничава, тя своегорода насърчава това”, допълни той.
Той обясни, че в ранното християнство безбрачието е било наричано дар, защото не е било за всеки. „В началото е имало избор, а по-късно постепенно са въведени ограниченията за семейни и полови отношения”, обясни богословът.
„Църквата трябва внимателно да пресява кандидатите си от монаси, за да избегне скандалите”, препоръча той.
„Няма да спрем да се скандализираме, защото църквата остава върховният морален стожер, дори във време на толкова либерално сексуално поведение”, обясни той в заключение.