Близо половината младежи в България не биха напуснали родината си при никакви обстоятелства, а 12% декларират готовност да емигрират завинаги. Това сочат данните от Националното представително проучване „Българската младеж 2013" на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). То е проведено сред 1100 респонденти на възраст между 15 и 35 години между 7 и 19 юни.

Сред онези 45% от младите хора, които не биха напуснали България, преобладават тези с висше образование (56%), на възраст между 30 и 35 години (56%), живеещите в София (52%), заетите в държавния сектор (58%) и семейните (53%), отбелязват социолозите на НЦИОМ.
Може да се направи извод, че това са млади хора, които са устроили успешно живота си в страната, допълват специалистите.

Онези, които заявяват намерение да останат да живеят в чужбина завинаги, са по-често на възраст до 18 години, ниско образовани, безработни и необвързани.

43% от младежите имат желание да напуснат България временно. Това са по-често най-младите на възраст между 15 и 18 години, жителите на селата, представителите на етническите малцинства, ниско образованите и безработните.

Сред най-често посочваните мотиви за емиграция са ниският жизнен стандарт в България и високата безработица. Някои младежи, особено най-младите, са недоволни от липсата на перспектива, а 5% посочват като аргумент и липсата на законност и правов ред у нас.

Нов интерес към професията учител

Според проучването на НЦИОМ професията на преподавателя изненадващо се подрежда в списъка с най-предпочитаните от младите хора наред с юрист, лекар и IT специалист, които поддържат популярността си от 2005 г. насам.

Повече от половината от участниците в изследването (57%) дават приоритет на стандарта си на живот пред образованието си. Това в по-голяма степен се отнася за мъжете, за хората на възраст от 25 до 35 години, за жителите на малките градове и селата, както и за младежите от етническите малцинства.

Стандартът на живот, а не образованието, е по-важен и за хората, които в момента са без работа, за невладеещите чужди езици и за младите хора, които вече имат деца. Това означава, че безработицата не е стимул за повишаване на квалификацията, посочват социолозите.

Възможно най-доброто образование продължава да е важно за 43% от младежите в България – предимно жените, респондентите на възраст между 15 и 25 години, на студентите и на жителите на големите градове.