След повече от седмица преговори, синдикати и работодатели са постигнали съгласие да има ръст в заплатите в здравните заведения, ако са финансово стабилни и липсват задължения. Съобщението дойде от Българската стопанска камара, откъдето посочват, че срещата е била късно снощи при министъра на здравеопазването Десислава Атанасова.

По-рано в студиото на „Тази сутрин” самата Атанасова каза, че преговорите ще продължат.

Директорите на болници също са искали обвързване на повишението на заплатите с финансовото състояние на болниците. Те са настояли да бъдат изготвени разчети, които да покажат дали финансовото положение на лечебните заведения позволява повишение на заплатите. Синдикатите са склонили, но изчакват разчетите.

Увеличаването на заплатите на лекари и здравни работници беше отложено ден след като беше обявено от здравния министър. Синдикатите отказаха да подпишат Колективния трудов договор за заплащането в сектора заради текст, прибавен от работодателите в последния момент – а именно за гарантиране на финансовата стабилност на лечебните заведения. Синдикалистите обясниха тогава, че финансовата стабилност не зависи от тях.

Здравният министър каза, че договорът няма да бъде подписан от министерството, докато двете страни не се споразумеят.

От БСК пък посочиха, че съгласно българското и международното законодателство, страни по Колективния трудов договор могат да бъдат само работодатели и синдикати, а не представителите на държавата.

Според стопанската камара, участниците в срещата са приели проектът на договора да бъде преработен и синхронизиран с правилата на МОТ. Той ще бъде в сила от 1 януари, като се очаква официално да бъде подписан следващата седмица.