Спад в продажбите на книги с почти една пета за последните години, изчисляват книгоиздателите. Същевременно националната статистика показва, че всеки българин си е купил по-малко от една книга през изминалата година.
По данни на статистиката, и броят на издадените заглавия, и тиражът на книгите намаляват след предкризисната 2008-а. Така за миналата година се е падало по-малко от 1 издадена книга на глава от населението.
Според издателите, обаче, реално издадените книги са повече, а разминаването идва от методологията на изследването. Всеки българин си е купил средно 2 книги през 2011-а.
Въпреки оптимистичните новини, спадът в продажбите е постоянен от 2008-а. Със 7-8% всяка година. През изминалата година са продадени около 12 милиона бройки, а средната цена на книгата е била почти 11 лева.
Все още не е демоде да видиш курортист с книга на плажа.
На другия край на България - на един от най-оживените столични тротоари Веселин Йотов предлага предимно книги втора ръка Сред стоката му се намират заглавия на цената на кафе и закуска. Въпреки това, не отчита ръст в продажбите в сезона на почивките.
Август се оказва третият най-силен месец за издателите след празничните декември и януари. Причината обаче не е в почивките.
„Емигрантите се връщат. Те са били в Англия, Испания, Италия, Щатите или където си изкарват хляба и се връщат при своите роднини и приятели за лятна ваканция. Тогава си купуват по 10-15-20 книги. Това особено силно се усеща на аерогара София, където август понякога е по-силен от декември”, казва Веселин Тодоров от Асоциация "Българска Книга".
Най-много се купува художествена и детска литература. Следва популярната, от типа помогни си сам. Назад в класацията е научната литература. Все пак, сред хорат ана науката отличници са юристите, счетоводителите и ай ти специласти. Изненадващо, сред последните попадат и лекарите.