От началото на лятото голяма част от пациентите с астма са принудени да доплащат за лекарства. Причината - в позитивния лекарствен списък са включени нови, по-евтини лекарства и само те се поемат изцяло от касата.
Малкият Георги е с астма. Предписват му лекарство, което първоначално струва около 66 лева и се плаща изцяло от Здравната каса. От месец юни обаче, майката на момчето доплаща за лекарството, при това всеки месец различна сума.
"8 лева и онзи ден пак отивам да си получа лекарството за детето и те искат 32 лева. Нищо против лично аз нямам да има някаква ценичка, която да се доплаща. Но да е фиксирана цената, а не всеки път като отидем, има-няма доплащане”, казва Стиляна Атанасова, майка на Георги.
Лекарството на детето до скоро е било безплатно, тъй като е било единствено в групата си в списъка от медикаменти, които касата плаща. През май обаче, в групата влиза второ, по-евтино. А през август - трето, още по-евтино лекарство.
По правило касата плаща изцяло само най-евтиното, затова за останалите пациентът вече трябва да доплаща. "За да бъдат спестени обществени средства, т.е. да бъде осигурен един продукт, който да бъде изцяло безплатен за пациентите", коментира Венислава Марик, Министерство на здравеопазването.
В конкуренцията си за пациенти, често фирмите сами понижават цените на лекарствата си, за да няма отлив заради голямо доплащане. В случая на Георги алтернатива има - ако лекарят му предпише по-евтините лекарства, аналог на оригиналното. „Могат да бъдат алтернатива, но е хубаво, ако пациентът може, да получава оригиналния препарат”, казва д-р Галина Николова, лекар на Георги.
За оригиналното лекарство засега майката на момчето доплаща около 32 лева, т.е. половината от стойността му.