Днес отвори врати вторият Семейно-консултативен център за деца и родители в Нови Пазар, Шуменско. Той е реализиран с финансиране от благотворителното предаване "Великолепната шесторка” 2, излъчено по bTV съвместно с УНИЦЕФ.
 

"Преди година и половина стартирахме проект "Семейство за всяко дете”, с който казахме, че

малките деца трябва да живеят в семейна среда, а не в институция

Решихме да покажем модел, по който един дом за деца се заменя от множество социални и здравни услуги в областта, които помагат на родителите да полагат добри грижи за децата си. Защото всички деца имат право на семейство, където да получават любов, грижа, внимание и така се гарантира тяхното нормалното развитие”, заяви Милена Харизанова, Директор "Социални услуги” на УНИЦЕФ България.
 

"Ние силно вярваме, че най-добрата инвестиция е инвестицията в децата, защото редица изследвания показват, че тя има най-устойчива възвръщаемост в обществото”, добави тя и изрази специална благодарност към bTV,  дарителите и партньорите, подкрепили проекта.
 

"Семейство за всяко дете“ стартира през 2010 г. в област Шумен

Целта беше да се създаде мрежа от услуги и мерки за подкрепа на родителите и семействата на малки деца (0-3 години), с което да доведе до закриването на ДМСГД Шумен. До момента е развита мрежа от приемни семейства, превенция на изоставянето на ниво родилен дом и укрепихме капацитета на системата за закрила на детето.

Основен елемент в работата по проекта е създаването на Семейно-консултативни центрове, които предоставят интегрирани услуги и програми в сферата на превенцията на изоставяне на малки деца в специализирани институции. В област Шумен са предвидени три такива, като първият беше открит през септември 2011 г. в Шумен.

Вторият в Нови пазар вече обслужва уязвимите общности и в съседните общини

Екипът от социални работници, психолог, медицинска сестра и социални сътрудници работи за подобряване на уменията на родителите и младите хора да отглеждат малки деца, подобряване на социалните ресурси на семействата, уменията им за семейно планиране, улесняване на достъпа им до социално подпомагане, жилищна политика, заетост, образование и здравеопазване.

Ключов аспект от дейността на екипа е мобилната работа

за идентифициране на проблемите на семействата. Мобилните групи имат за цел да достигнат до най- уязвимите общности, да повишат информираността им и да предоставят социални, здравни и психологически консултации. От месец октомври мобилните екипи на Центъра са посетили 139 семейства в риск, и са подпомогнали 13 от тях. Други 342 са се обърнали за подкрепа към специалистите.
 

Репортаж по темата на Ани Салич гледай тук >>>