Година и половина след второто издание на "Великолепната шесторка”, домът за изоставени деца в Шумен е пред закриване. От 107 деца в него са останали само 38, а всички изоставени бебета вече се настаняват директно в приемни семейства. В ромската махала на Нови пазар пък беше построен център за семейна грижа. Ани Салич разказва как работят екипите на УНИЦЕФ там, за да спрат бедните жени да изоставят децата си.
Помните ли бременната Фани, която току-що беше родила поредното си дете в кравефермата до Нови пазар? Три месеца по-късно с помощта на екипа на УНИЦЕФ тя е настанена в общинско жилище, а децата й са на детска градина. Семейството има още едно бебе, което няма да бъде изоставено в социалния дом.
Нуртен е член на мобилния екип от социални работници, психолози и медици, създаден след "Шесторката", който картотекира ромските семейства в махалата и определя какво е необходимо да се направи, за да си гледат сами децата. "Оправихме социалния и здравния статус на това семейство, детските, изследванията на децата за градината”, коментира тя.
За да получи Фани помощ, една от тези, които посветиха три месеца от живота си на "Великолепната шесторка” 2 е Бони. Самата тя е израснала в сливенска махала, а днес вече е фолкидол не само на ромите, но и на повечето българи: "Сигурна съм, че дори и най-малките са отделили по левче. Много съм щастлива за това, че променяме живота и хората”, категорична е тя.
А за да направим истинската промяна и да затворим т.нар. домове "Майка и дете” в цяла България, за да престане държавата да дава по 30 милиона всяка година за поддръжката на огромни сгради с много персонал, където децата изостават в развитието си, сега създаваме нов модел.
"Той стъпва на нуждите на общността и прави услуги такива, каквито са необходими в тази общност”, коментира Милена Харизанова, програмен директор "Социални услуги" към УНИЦЕФ.
След "Великолепната шесторка” 2 създаваме семейни центрове като този в Нови пазар, където ще идват всички болни и безработни майки, които имат нужда от помощ, за да си гледат сами децата.
В Шумен са пионери по приема на новородени в приемни семейства, а това означава, че ако има и адекватна държавна грижа, има и шанс децата да не бъдат захвърляни по социалните домове.
"Очакваме 500 деца да бъдат настанени в приемни семейства. За тази цел са предвидени 15 млн. лева”, коментира Ивайло Иванов, директор в Агенция за социално подпомагане.
А когато по време на "Шесторката” пяхме и се смяхме със сълзи в очи, не подозирахме колко много хора ще искат да помагат, за да не сме повече - най-безотговорните и най-безсърдечните майки и бащи, които дори не помнят лицата на захвърлените си новородени деца.
"Отдадохме труда си за три месеца и знам, че посадихме коренчето и знам, че ще има дърво”, заяви Теди Кацарова.