„Изненада” – така нарече отец Евгений от Сливен избора на митрополит Кирил за наместник-председател на Българската православна църква. Мнозина го смятали за „бита карта” след скандала с досиетата, каза отецът и коментира, че явно неговото лоби се е оказало по-силно.

Сливенският митрополит Йоанкий бе другият кандидат при вчерашния избор. В следващите четири месеца наместник-председателят ще ръководи организацията на църковно-народния събор, на който ще трябва да бъде избран новият патриарх.

„Човеци сме, имаме страсти. Хубаво е обаче те да са по-малко,” каза още свещеникът в коментар на случващото се в Светия Синод около избора на следващия духовен водач на българите. Според отец Евгений би било хубаво той да бъде избран със жребий, както е ставало в миналото.

В деня, в който беше погребан патриарх Максим стана ясно, че в Софийския градски съд са подадени документи за регистрация на алтернативния синод - това са най-общо казано противниците на дядо Максим, които навремето оспориха легитимността му и окупираха църковни имоти. Преди 20 години шестима митрополити поставиха началото на разкола на българската православна църква, но задавали се нов такъв, след като преодоляването му бе сочено за един от успехите на Максим? И на този въпрос, заедно с отец Евгений Янакиев, се опита да отговори в студиото на „Тази неделя” и Христо Латинов, човекът, който навремето управляваше имотите на алтернативния синод.

Докато цяла България скърби за кончината на Дядо Максим, Митрополит Инокентий е подал искане до съда за регистриране на нов Синод. Новината съобщи точно Латинов по време на опелото на българския патриарх в храм-паметника „Александър Невски”. Очаква се решението на съда и Комисията по вероизповеданията, каза още богословът.

„Процедурата за регистрация на алтернативния синод е задействана още през 2002 г. след приемането на новия закон,” уточни днес богословът. След това документи са внасяни още няколко пъти, но са отхвърляни, допълни той.

Латинов определи като съвпадение повдигането на въпроса отново в деня на погребението на Максим. „Имаше затъмнение по тази тема. В последните години не се говореше за Синода на дядо Пимен,” обясни той. Попитан, защо изобщо трябва да има второ православно вероизповедание в България, представителят на нерегистрирания синод отговори с... „А, защо не?”.

„Разколът няма почва у нас вече, защото няма политическа подкрепа,” смята Янакиев. „Проблемът е икономически – искат някакви пари, да осъдят държавата и да ги вземат,” смята свещеникът за подбудите на хората от алтернативния синод.

„Идеята на разкола беше, че патриархът е нелегитимен, комунист и т.н.,” припомни отец Евгений. Калиник, Пимен и Панкратий, които стояли зад него обаче, всъщност били „червеният елемент в Синода”.

Скандалите за имоти били удар срещу църквата. „Удар отвън, от хора, които не са православни християни,” добави Евгений Янакиев. По думите му адвокатите, които защитавали иска на другия синод в Страсбург били евангелисти.

„В иска се настоява за възстановяване на свещенослужителите на работните им места,” отбеляза Латинов, според който само един от юристите бил протестант, което не му пречело да бъде адвокат.