Няма риск от епидемия от Близкоизточния респираторен синдром (MERS), каза в предаването „Тази сутрин” на bTV проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология.
Заболяването може да протече много тежко и да се развие доста бързо. Вирусът е животински и заразяването на хората става при контакт с животни, но е възможно и заразяване от човек на човек, каза още тя.
Над вече са 500 жертвите на новата зараза. Първият случая е от 2012-а. С всяка година броят на загиналите се увеличава. Заразата тръгва от Саудитска Арабия. Най-засегнатата страна след нея е Южна Корея. Към момента са регистрирани заболели в над 17 държави, като болестта стигна и до Европа. Хора със заболяването има Австрия, Великобритания, Франция, Испания, Италия, Германия и Гърция.
Симптомите на Близкоизточния респираторен синдром са температура, кашлица и остра дихателна недостатъчност. Лекарите предупреждават, че е възможно да премине в пневмония.
Учените все още не знаят как точно заразата се е прехвърлила върху човека. Една от хипотезите е, че това е станало след контакт със заразени животни - най-вероятно камила и прилеп. За вируса на MERS към този момент не е открито лечение или ваксина. При 35% от заразените болестта завършва със смърт, показват данните на Световната здравна организация.
При голяма част от заразените не се развива особено тежка клинична картина – температура, кашлица, затруднения в дишането. От друга страна, това не е типичен човешки вирус и когато човек се разболее, заболяването може да протече много тежко, обясни проф. Кожухарова.
Имаме възможност да поставим диагноза при необходимост в лабораторията в Центъра по заразни и паразитни болести, но към момента няма риск, категорична беше тя.
Във връзка с предстоящото лято проф. Кожухарова съветва редовно да мием ръцете си и да сме сигурни, че хранителните продукти, които консумираме, не са замърсени.
Друга важна мярка е да се предпазваме от ухапване от насекоми и от кърлежи.
Ако родителите водят малките си деца на плаж, трябва да се уверят, че пият достатъчно вода, а ако се появи повръщане или диария, да не лекуват детето сами.