104 години независимост - възраждането на българската държавност, празнува на тази дата страната ни. Цялата история на една от най-старите държави в Европа е белязана от борбата за независимост.

От приемането на християнството при Борис Първи, през разцвета на писмеността при Симеон Велики и стремежът на цар Калоян да бъде равен на другите владетели, водейки умела дипломация между Рим и Византия. И след това - в битките за Свободна България, в Съединението на двете Българии, както наричат Източна Румелия и Княжество България, българското битие е устремено към постигането на независимост на църквата и народа - от османските поробители, от Великите сили.

Снимка: Ладислав Цветков

И както при честванията на годишнините от Априлското въстание обръщаме поглед към Панагюрище или Копривщица, така трябва да прогледнем в Старопрестолния град, във Велико Търново, където на паметната плоча на Царевец, ще прочетем: "Тук, в историческата крепост Царевец, на 22 септември 1908 г. Княз Фердинанд I обявява Независимостта на България".

Всъщност независимостта ни е обявена в старинната църква "Св. Св. Четиридесет мъченици", която приютява едни от най-значителните старобългарски епиграфски паметници - Омуртаговата, Асеновата и граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум.

Пак във Велико Търново се намира музеят "Възраждане и Учредително събрание". Експозициите са разположена в сградата на стария турски конак, която се намира в северната част на площад "Съединение". Архитектурният паметник е изграден през 1872 г. от майстор Колю Фичето. В тази сграда е разпитван Апостолът от 28 до 31 декември същата година, а през 1876-та година са съдени участниците в Априлското въстание. През 1879-та година Учредителното събрание разработва и приема в нея Търновската конституция, а след това Първото Велико Народно събрание избира Александър Батенберг за княз на България.

И днес, в бившия турски конак се веят български знамена, червените килими и европейският вид на залите, и след това множеството ценни и изконно - български символи - експонати, са истински пътеводител през историята. Те са знак за съзнанието на предците ни още от онези времена, в които битките за свободна, съединена, и накрая - Независима България, са били национален идеал.

Тържества в страната

По повод заветната дата 22 септември в цяла България се провеждат тържествени церемонии. В столицата се проведе честване на площад "Княз Александър I". Гвардейци от Националната гвардейска част положиха венци на признателност.

Снимка: Ладислав Цветков

В програмата участват смесен хор "Света София"  и Софийски духов оркестър. Актьорът Пламен Манасиев е бъде водещ на програмата.

Военнослужещи от Българската армия се включиха в честванията и в градовете Плевен, Стара Загора, Карлово, Хасково и Асеновград. Представителни подразделения от Военноморските сили участваха в церемониите по тържествено издигане на националния флаг във Варна и в Бургас.

Председателят на парламента Цецка Цачева и вътрешният министър Цветан Цветанов са във Велико Търново за честванията.

Председателят на парламента прие строя на представителната рота от курсанти на Националния военен университет "Васил Левски.

На площад "Цар Асен I" във Велико Търново започна тържествената заря-проверка в чест на 104-годишнината от обявяването на Независимостта на България.

На церемонията присъстват министърът на отбраната Аню Ангелов, министърът на правосъдието Диана Ковачева, депутати от различни парламентарни групи, представители на институции и много граждани.

Отбелязването на Деня на Независимостта във Велико Търново ще завърши с празнични илюминации и аудио-визуалния спектакъл "Звук и светлина".
 

Очакваме вашите снимки и видеоматериали от тържествата в страната в рубриката „Аз, репортерът”.

  • Те триумфираха, докато вие спахте - ден 6
  • "Царевград Търнов – звук и светлина”
  • Манифестът за Независимостта - написан на един дъх
  • Тази така важна за историята ни декларация
  • Поклон пред Майка България!
  • Честванията във Велико Търново
  • Знамена и гордост
  • Светъл храм на светъл празник