Нощта на 21 срещу 22 септември 1908 година. Царският влак с цялото правителство на Александър Малинов и княз Фердинанд тръгва от Русе за Велико Търново

По спомените на тогавашния просветен министър Никола Мушанов - именно във влака, на път за старопрестолната столица, на един дъх е бил написан Манифестът за Независимостта на България.

„Тръгнахме, тренът спря на Две Могили. Тук се създаде Манифеста", пише в дневника на Мушанов.

Минали са 30 години от Освобождението и 23 от Съединението. Ако Освобождението е рожденият ни акт, то с Независимостта ние получаваме правото да бъдем субект на международната политика.

На 22-ри септември князът прочита текста на манифеста в църквата Свети 40 мъченици, точно в 12 часа на обяд.

Това е крайната точка на изграждането на държавата.

Великите сили са в шок. България дръзва и нарушава Берлинския договор. Първа!

На следващия ден Австро-Унгария анексира Босна и Херцеговина. Османската империя е готова на военни действия. Но дипломацията надделява. Независимостта обаче си има цена - над 80 милиона златни франка, които трябва да платим на империята. В сделката се включва и Русия, опрощавайки турски дългове.

Не случайно до ден днешен в световните справочници независимостта на България, нейната свобода се отнася към 1908 година, казва историкът Милко Палангурски.

Две години след Независимостта, правителството възлага на художника Харалампи Тачев да изготви художествено манифеста. Той използва пергамент, специално доставен от Дюселдорф.

"Използвал е специално майсторлъка на софийските златари, които са изковали сребърния тубус. Манифестът завършва с 8 сребърни кутийки, в които са положени печатите на всички министерства", каза Дарина Билярска от Агенция "Архиви".

  • Те триумфираха, докато вие спахте - ден 6
  • "Царевград Търнов – звук и светлина”
  • Тази така важна за историята ни декларация
  • Поклон пред Майка България!
  • Честванията във Велико Търново
  • Знамена и гордост
  • Светъл храм на светъл празник
  • 104 години от Независимостта на България