„Воля Божия за всичко”. С тези думи митрополит Кирил Варненски, наместник-председател на православната църква, коментира въпроса дали е готов да стане патриарх на 24 февруари. Всеки митрополит може да участва в избора, при условие, че отговаря на изискването за възраст, каза още дядо Кирил.
Във всяка епархия има избиратели, които избират всички органи на управление, обясни той. „Те ще изберат и представителите на този патриаршески избирателен събор. Това ще стане на 13 януари, за да се подготви изборът на патриарха,” посочи митрополит Кирил.
Наместник-председателят коментира в студиото на „Лице в лице” въпроса дали е уместно някой от митрополитите с досиета от бившата Държавна сигурност да оглави Българската православна църква.
„Темата с досиетата не ми тежи, аз нямам агентурно минало. Служил съм единствено на православната църква. Не съм получавал инструкции, указания..., а че са водели документация..., това е друго.” По думите на Кирил „не беше много хубаво да се обобщават всички случаи, не може да се слагат под един знаменател. Сега пред църквата обаче не стои този въпрос, докато не се избере патриарх.”
В средите на синодалните архиереи има предложение да се пристъпи към проучване на живота на гонените по времето на комунистическия режим в България, каза пред bTV доц. Костадин Нушев. Една от идеите предвижда и канонизация на мъчениците. Същинското църковно действие по разграничаване на църквата от режима може да стане, когато се посочат мъчениците на вярата, смята богословът.
Доц. Нушев коментира и предложението на митрополит Йосиф Американски комисията по досиетата да предаде всички документи за митрополитите на църквата: „Не знам дали е възможно да бъдат предоставени тези документи. Ако това е така, има логика да бъде разгледано и агентурното минало на всеки митрополит.”
Според дядо Кирил обаче не досиетата, а изборът на нов патриарх е главният въпрос пред православната църква.
Наместник-председателят каза още, че няма лоши отношения с никого, попитан за конфликта му с митрополит Николай.
Според дядо Кирил църквата има социална и просветна дейност, но за нея не се говори. „Медиите са длъжни на църквата в това отношение. Те създават едно неправилно лице на църквата, търсейки сензации. Този въпрос е много голям, много сложен.”
Който се разкае по правилния път и каже „Сгреших, простете ми!” ще бъде приет в църквата, ако се обърне към съответния митрополит и потърси прошка от своя архиерей, каза Кирил. „За да има прошка трябва да има покаяние,” заяви варненският митрополит, според който покаянието трябва да е писмено: „Само „съжалявам” не стига, трябва и „простете”!”
Няма основание да има такова нещо в църквата като архонтите, смята наместник-председателят. Според Кирил „първо трябва да се вземе благословията на Светия синод, а след това да се провъзгласяват”.
Богатството е средство за живот, а не цел в живота, смята Кирил Варненски. По думите му обаче църквата трябва да има средства, за да се издържа. Часовникът на дядо Николай, колата на дядо Кирил, досиетата – това са неща, които ще се забравят, смята Кирил.